Monza - panorama

Monza to miasto w północnych Włoszech, położone nad rzeką Lambro (dopływ Padu), około 15 km w kierunku północnym od Mediolanu. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu swoją kolonię znaną jako Modicia. Po upadku Cesarstwa osada wraz z okolicznymi terenami dostałą się pod panowanie Longobardów. To właśnie w czasie ich rządów Monza stała się ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym regionu, stając się także ulubioną letnią rezydencją władców Lombardii. W okresie średniowiecza miasto znajdowało się pod panowaniem Księstwa Mediolanu. W XVI wieku Monza dostała się pod kontrolę Hiszpanów, a później Habsburgów. Ostatecznie jednak w 1861 roku miasto wraz z całym regionem znalazło się w granicach nowo powstałego Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Monzy jest okazała XIV wieczna gotycka katedra św. Jana Chrzciciela (Duomo di San Giovanni Battista). W skarbcu świątyni przechowywana jest słynna bogato zdobiona korona Longobardów. Przypuszcza się, że wykonana została w V lub VI wieku przez bizantyjskich złotników. Korona składa się z połączonych specjalnymi zamkami sześciu złotych płytek, które są przymocowane do żelaznego okręgu. Zdobi ją czterdzieści sześć wykonanych w złocie reliefów oraz blisko 200 kamieni szlachetnych. Niegdyś korona należała do królowej Teodolindy (570-628), córki księcia Bawarów - Garibalda. Według miejscowych legend wewnętrzna metalowa opaska korony wykonana została z jednego z gwoździ, którym przybito do krzyża Jezusa. Pozostałe ważne zabytki Monzy to m.in. XIV wieczny kościół Santa Maria in Strada, XIII wieczny budynek starego ratusza miejskiego (Arengario), neoklasycystyczny Pałac Królewski (Villa Reale di Monza), XV wieczny kościół Santa Maria delle Grazie, wybudowany w 1842 roku Most z Lwami (Ponte dei Leoni), XIX wieczny kościół św. Gerarda (Chiesa di San Gerardo) oraz XVII wieczny Pałac Sprawiedliwości (Palazzo di Giustizia).

Ciekawostki

  • Monza znana jest także z wybudowanego w 1922 roku na terenie miejscowego parku toru wyścigowego Autodromo Nazionale di Monza na którym każdego roku organizowany jest Grand Prix Włoch, który zaliczany jest Mistrzostw Świata Formuły 1.

mail

Multimedia