Mantua (Mantova)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lombardia
Populacja: 48 455
GPS: N: 45°9'37.32", E: 10°47'51.71"
Mantua
Mantua - panorama

Mantua to zabytkowe miasto w północnych Włoszech, położone w zakolu rzeki Mincio (dopływ Padu). Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez Etrusków osada. W III wieku p.n.e miasto zostało przejęte przez Rzymian a po upadku Cesarstwa dostało się pod panowanie Bizancjum. Pod koniec V wieku Mantuą rządzili Longobardowie, którzy zostali wyparci później przez Franków. Pod koniec XII wieku zmieniony został bieg rzeki Mincio co spowodowało utworzenie się czterech sztucznych zbiorników wodnych (Lago Superiore, Lago di Mezzo i Lago Inferiore). Poprawiło to w znacznym stopniu obronność miasta, co przyczyniło się w znacznej mierze do jego dynamicznego rozwoju. W okresie średniowiecza Mantua stanowiła ośrodek niezależnego margrabstwa (a później księstwa) rządzonego przez ród Gonzagów.

Zwiedzanie

Najcenniejszym zabytkiem Mantuy jest usytuowany w północno-wschodniej części starego miasta monumentalny Pałac Książęcy (Palazzo Ducale). Swój obecny kształt uzyskał on w XVI wieku, kiedy to luźno dotąd rozrzucone budowle zostały połączone w jeden większy kompleks zamkowy. Obecnie zajmuje on około 34 tysiące m2 a w jego wnętrzach znajduje się blisko 500 różnego rodzaju komnat oraz 15 rozległych przestrzeni otwartych (dziedzińców, uliczek czy placyków). W latach 1328-1707 pałac stanowił główną rezydencję mieszkalną członków możnego rodu Gonzagów. Odwiedzając Mantuę warto także zobaczyć m.in. XVI wieczną Katedrę św. Piotra (Cattedrale di San Pietro), XV wieczną Bazylikę św. Andrzeja, XII wieczny Pałac Acerbi, renesansowy kościół św. Sebastiana (Chiesa di San Sebastiano), Pałac Te oraz XI wieczną Rotundę San Lorenzo. W 2008 roku zabytkowe stare miasto w Mantui, wraz z pobliską historyczną zabudową Sabbionety zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Ciekawostki

  • W Mantui urodził się książę Guastalli Cezar II Gonzaga (1592-1632).

Zdjęcia [8]
Mantua
Miasta Retromaniak· 268
Mantua
Miasta Retromaniak· 271
Mantua
Miasta Retromaniak· 262
Mantua
Miasta Retromaniak· 255
Mantua
Miasta Retromaniak· 253
Mantua
Miasta Retromaniak· 254
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Florencji pochodzi słynny włoski pisarz i dziennikarz Carlo Lorenzini (znany głównie pod pseudonimem Carlo Collodi), Jest on autorem książki o sympatycznym drewnianym pajacyku zwanym Pinokio. Zmarł on nieświadomy wielkiej kariery swojej powieści, która tak na prawdę była satyrą na stosunki panujące między ludźmi. Pochowany został w bazylice San Miniato al Monte we Florencji.
Polub nas