Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach - panorama

Ciekoty to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce (województwo świętokrzyskie), położona w Górach Świętokrzyskich na terenie Doliny Wilkowskiej. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowany na terenie wioski Dworek Rodziny Żeromskich. Niestety nie jest to oryginalna budowla bowiem została ona doszczętnie zniszczona w czasie pożaru jaki nawiedził Ciekoty w 1900 roku. Obecny Dwór powstał w 2010 roku i stanowi wierną rekonstrukcję domu w którym Stefan Żeromski (1864-1925) spędził 12 lat swojej młodości. Jest to typowy XIX-wieczny, niewielki drewniany dworek, zaaranżowany i wyposażony zgodnie z prawdą historyczną, duchem epoki, dokumentami, "Dziennikami" i literackimi opisami Stefana Żeromskiego. Dziś mieści się tu muzeum poświęcone poecie.

Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom"

W bezpośrednim sąsiedztwie Dworku znajduje się związane z osobą Stefana Żeromskiego Centrum Edukacyjne "Szklany Dom". Placówka zajmuje się działalnością zarówno kulturalną jak i oświatową a także kultywowaniem pamięci o twórczości i życiu Stefana Żeromskiego. Na terenie Centrum Edukacyjnego regularnie organizowane są różnego rodzaju zajęcia edukacyjne związane z osobą Żeromskiego. Ponadto dobywają się tu także wernisaże, festiwale, imprezy turystyczne (rajdy), zajęcia taneczne czy teatralne. Dużym wydarzeniem jest wielkosobotnie święcenie pokarmów przed dworem nawiązujące do tradycji świętokrzyskiej wsi. Na terenie obiektu znajduje się również sala widowiskowa, informacja turystyczna, wypożyczalnia rowerów, pokoje gościnne oraz sklepik z pamiątkami.

Stefan Żeromski

Stefan Żeromski to znany polski prozaik, publicysta i dramaturg, który obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej Wincentego Żeromskiego herbu Jelita oraz Józefy z Katerlów Żeromskiej. Urodził się w niewielkiej wiosce Strawczyn, ale dzieciństwo spędził w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. To właśnie tutaj młody Stefan odkrył swoją pasję do pisania. Tu też tworzył swoje pierwsze próby poetyckie. Nad początkami twórczości młodego pisarza czuwał jego ulubiony nauczyciel, polonista - Antoni Gustaw Bem. Żeromski zadebiutował w 1882 roku, publikując w "Tygodniku Miód i Powieści" wiersz "Pragnienie'. Po porzuceniu studiów Stefan Żeromski publikował kolejne utwory na łamach prasy, a sytuacja życiowa zmusiła go do wyjechania poza granice kraju. Przebywał między innymi w Zurychu, Wiedniu czy Pradze, cały czas pisząc. Po powrocie do kraju osiedlił się w Zakopanem gdzie w 1918 roku został ogłoszony prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Polityczne zawirowania spowodowały jednocześnie, że pisarz angażował się w działalność patriotyczną, a tematyka narodowa znajdowała odzwierciedlenie w jego dziełach. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku współpracował z kierowanym przez ppłk. Mariana Dienstla-Dąbrowę Wydziałem Propagandy Armii Ochotniczej. Po wojnie przeniósł się do Warszawy, gdzie brał znaczący udział w życiu literackim. Ostatecznie po ciężkiej chorobie zmarł jesienią 1925 roku. Jego najbardziej znane powieści to m.in. "Przedwiośnie", "Syzyfowe prace", "Siłaczka" czy "Wierna rzeka". Stefan Żeromski zapisał się w historii polskiej literatury jako jeden z najważniejszych pisarzy swojej epoki. Był czterokrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nobla ( w 1921, 1922, 1923 i 1924 roku) a w 2018 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Stefan Żeromski

local_offer Ceny biletów
- normalny: 15 zł
- ulgowy: 12 zł
mail

Multimedia