Gaeta

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lacjum
Populacja: 21 721
GPS: N: 41°12'50.66", E: 13°34'15.60"
Gaeta
Gaeta - panorama
Gaeta to miasto portowe w centralnej części Włoch, położone na wybrzeżu morza Tyrreńskiego. W starożytności nosiło nazwę Caieta, która prawdopodobnie wywodziła się od słowa kaiadas lub kaietas (jaskinia). W okresie panowania Cesarstwa Rzymskiego miasto stanowiło jeden z ulubionych ośrodków letniskowych rzymskich cesarzy i patrycjuszy. Po upadku republiki tereny te dostały się pod panowanie Bizancjum. W obawie przed atakami Saracenów około VI-VII wieku wzniesiono w Gaecie pierwszy kamienny zamek. W późniejszych wiekach został on znacznie rozbudowany.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Gaety zaliczyć możemy m in. wzniesioną na przełomie X-XI wieku katedrę Santi Erasmo e Marciano, neogotycką świątynię Świętego Franciszka (Tempio di San Francesco), monumentalny zamek Angioino-Aragonese, XIV wieczne Sanktuarium della Santissima Annunziata, Pałac Arcybiskupi, Sanktuarium św. Trójcy (Santuario della SS. Trinita) oraz znajdujące się na pobliskim szczycie Monte Orlando - mauzoleum rzymskiego senatora Lucjusza Munatiusa Plancusa (87-15 p.n.e.).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Tradycja słynnego karnawału w Wenecji kultywowana jest od przeszło 900 lat i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Podczas obchodów na 10 dni miasto zamienia się w festiwal muzyki, teatru, akrobatyki i wymyślnych kostiumów. Głównym atrybutem każdego uczestnika jest oczywiście karnawałowa maska.
Reklama
Polub nas