Gaeta

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Lacjum
Populacja: 21 721
GPS: N: 41°12'50.66", E: 13°34'15.60"
Gaeta
Gaeta - panorama
Gaeta to miasto portowe w centralnej części Włoch, położone na wybrzeżu morza Tyrreńskiego. W starożytności nosiło nazwę Caieta, która prawdopodobnie wywodziła się od słowa kaiadas lub kaietas (jaskinia). W okresie panowania Cesarstwa Rzymskiego miasto stanowiło jeden z ulubionych ośrodków letniskowych rzymskich cesarzy i patrycjuszy. Po upadku republiki tereny te dostały się pod panowanie Bizancjum. W obawie przed atakami Saracenów około VI-VII wieku wzniesiono w Gaecie pierwszy kamienny zamek. W późniejszych wiekach został on znacznie rozbudowany.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Gaety zaliczyć możemy m in. wzniesioną na przełomie X-XI wieku katedrę Santi Erasmo e Marciano, neogotycką świątynię Świętego Franciszka (Tempio di San Francesco), monumentalny zamek Angioino-Aragonese, XIV wieczne Sanktuarium della Santissima Annunziata, Pałac Arcybiskupi, Sanktuarium św. Trójcy (Santuario della SS. Trinita) oraz znajdujące się na pobliskim szczycie Monte Orlando - mauzoleum rzymskiego senatora Lucjusza Munatiusa Plancusa (87-15 p.n.e.).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włosi od dawien dawna odnoszą się krytycznie do władz swojego państwa. Popularne powiedzenie fatta la legge, trovato l'inganno (każdy przepis można obejść) stało się wręcz narodowym mottem.
Reklama
Polub nas