Parowozownia Wolsztyn - panorama

Wolsztyn to miasto w zachodniej Polsce, położone nad rzeką Dojcą (prawy dopływ Północnego Kanału Obry). Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowana przy ulicy Fabrycznej zabytkowa Parowozownia Wolsztyn. Jej historia sięga 1907 roku, kiedy to wybudowano tu czterostanowiskową halę parowozową z wieżą wodną, kanałem oczystkowym, zasiekiem węglowym oraz obrotnicą o średnicy 16 metrów. W skład parowozowni wchodziła ponadto stolarnia, magazynki warsztat ślusarski, szatnia i umywalnia. Parowozownia wolsztyńska obsługiwała głównie odcinki lokalne. Po drugiej wojnie światowej obiekt został zmodernizowany. Wydłużono wówczas o 20 metrów obrotnicę dostosowując ją do współczesnych parowozów. W późniejszym czasie zakres pracy parowozowni powiększył się o obsługę pociągów tranzytowych. W 2003 roku spółka PKP Cargo przejęła parowozownię oraz zabytkowy tabor. W owym czasie parowozownia była ostatnim obiektem w Europie, gdzie parowozy wykorzystywano do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich. Ostatecznie jednak w 2014 roku przewozy zostały zawieszone. Przywrócono je dopiero w 2017 roku jako jedną z atrakcji turystycznych Wolsztyna.

Zwiedzanie

Na terenie parowozowni znajduje się blisko 30 zabytkowych parowozów różnych serii, wśród których najciekawszymi są: najstarszy, używany po wojnie w hucie Szczecin bezogniowy parowóz TKb b4 z 1912 roku, znany z filmów "Pianista" czy "Miasto z morza" Ok1-359 z 1917 roku, trzycylindrowy Ty1-76 z 1919 roku, jedyny zachowany z tej serii na świecie parowóz Tr5-65 z 1921 roku, najstarszy produkcji polskiej Ok22-31 z 1929 roku, a także najszybszy, bo rozwijający prędkość 130 km/h, parowóz Pm36-2 zwany "Piękną Heleną" z 1937 roku. Ponadto na terenie placówki obejrzeć można także zabytkowe wagony, eksponaty służby ruchowo-handlowej (wyposażenie biura zawiadowcy i kasy biletowej), służby trakcji (wyposażenia parowozowni, elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple biur parowozowni), urządzenia łączności (łącznice, telefony) czy służby drogowej (urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego-wyposażenia przejazdów kolejowych, nastawni, układów szyn, lamp, wskaźników, itp.). W jednym z pomieszczeń wystawy znajduje się przeszło 2,7 metrowa diorama przedstawiająca fragment stacji Wolsztyn w 1920 roku (parowozownia oraz przyległy układ torów). Uzupełnieniem dioramy jest kolekcja modeli kolejowych eksponowanych w gablotach.

Ciekawostki

  • Począwszy od 1991 roku, każdego roku na terenie parowozowni organizowana jest Parada Parowozów, która uważana jest za jedną z najważniejszych imprez kolejowych zarówno w Polsce jak i Europie;
  • Od 2004 roku w celu m.in. popularyzacji unikatowej na skalę światową czynnej parowozowni w Wolsztynie organizowane są coroczne konkursy piękności.

access_time Godziny otwarcia
- od kwietnia do końca września codziennie w godz.: 7:00-18:00
- od października do marca codziennie w godz.: 7:00-15:00
local_offer Ceny biletów
- normalny: 15 zł
- ulgowy: 10 zł
- dzieci do lat 7 wstęp wolny
mail

Multimedia