Benevento

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Kampania
Miejscowość: Benewent
Populacja: 62 289
Powierzchnia: 129 km²
GPS: N: 41°7'53.20", E: 14°46'38.27"
Benevento
Benevento - panorama

Benewento to miasto w środkowych Włoszech, położone w południowej części historycznego regionu Sannio. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu osada warowna Samnitów. Podczas wojen samnickich w 268 p.n.e. roku została zdobyta i opanowana przez Rzymian. To właśnie tutaj w 275 roku p.n.e. została stoczona słynna bitwa pomiędzy królem Epiru - Pyrrusem a wojskami Rzymskimi. Bitwę tą wygrali Rzymianie, a sam Pyrrus znany jest dziś z porzekadła pyrrusowe zwycięstwo, które to zyskał po stoczeniu wielu zaciętych i czasem wygranych bitew okupionych ogromnymi stratami wojennymi. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Longobardów. W X wieku Benewento stało się siedzibą arcybiskupstwa. Pod wpływami kościoła miasto pozostawało aż do 1860 roku, kiedy to zostało wcielone do Królestwa Zjednoczonych Włoch.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w mieście zachowało się wiele zabytkowych budowli. Do najważniejszy z nich zaliczyć można m in. pochodzące z I wieku n.e. pozostałości rzymskiego teatru, wzniesiony w 114 r. na pamiątkę zakończenia budowy drogi łączącej Benewent z portem w Brindisi - Łuk Trajana, kamienny Most Leproso, romańską Katedrę (Cattedrale Metropolitana di Santa Maria de Episcopio), pochodzący z VIII wieku bizantyjski kościół Chiesa di Santa Sofia, kościół św Bartłomieja, zamek obronny (Rocca dei Rettori) oraz pozostałości obwarowań miejskich.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W I wieku n.e. ówczesny cesarz rzymski Kaligula (Gaius Iulius Caesar Germanicus) wypowiedział wojnę bogowi mórz i oceanów Posejdonowi. Zebrał więc swoją armie i pomaszerował ku morzu. Dotarłszy do celu rozkazał swoim żołnierzom dźgać wodę mieczami i rzucać w nią włóczniami.
Polub nas