Katedra w Lichfield (Lichfield Cathedral)

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Część: Anglia
Miejscowość: Lichfield
Strona Internetowa: www.lichfield-cathedral.org
GPS: N: 52°41'7.80", W: 1°49'49.80"
Katedra w Lichfield
Katedra w Lichfield - panorama

Lichfield to miasto w Anglii (hrabstwo Staffordshire), położone na terenie byłej Mersji (jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej.), około 25 km w kierunku północnym od Birmingham. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowana w samym sercu miasta monumentalna Katedra Najświętszej Maryi Panny i świętego Chada (Cathedral Church of the Blessed Virgin Mary and St Chad). Jej budowa rozpoczęta została po wielkim pożarze jaki nawiedził Lichfield na początku XIII wieku w wyniku którego zniszczeniu uległa niemal cała zabudowa miasta. Katedra powstała w miejscu starej, zniszczonej świątyni, której początki sięgały VII wieku n.e. W pierwszym etapie budowy wzniesiono zachodnie arkady prezbiterium, nawy boczne, kapitularz oraz wieżę na skrzyżowaniu naw. W kolejnym etapie powstała nawa główna, nawy boczne oraz dwie zachodnie wieże. W pierwszej połowie XIV wieku do katedry dobudowana została Kaplica Najświętszej Mary Panny (Lady Chapel). Świątynia została dotkliwie zniszczona w czasie Angielskiej wojny domowej (English Civil War) jaka toczona była w latach 1642-1651. Bardzo szybko przystąpiono do odbudowy katedry aranżując na nowo także jej wnętrze. Katedra ma 113 metrów długości, 21 metrów szerokości i 77 metrów wysokości (centralna wieża). Na jej wschodniej fasadzie umieszczono 113 posągów przedstawiających m.in. królów Mersji oraz Wessex. Katedra poświęcona jest żyjącemu w VII wieku anglosaskiemu duchownemu i opatowi kilku klasztorów św. Chadowi. Obecnie jest on uznawany za jednego z najważniejszych misjonarzy w państwach anglosaskich i za człowieka, który schrystianizował Mercję. Św. Chad w ikonografi przedstawiany jest na ogół w szatach biskupich i trzyma w ręku katedrę w Lichfield. Czasami otaczają go także winorośle.

Katedra w Lichfield - Plan

Ciekawostki

  • Katedra w Lichfield jest jedną trzech z katedr (obok świątyń w Truro i Edyndburgu) na Wyspach Brytyjskich posiadających trzy wieże;
  • W Lichfield urodził się słynny brytyjski pisarz i leksykograf Samuel Johnson (1709-1784).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Polub nas