Matera

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Basilicata
Populacja: 60 599
GPS: N: 40°40'7.15", E: 16°36'21.91"
Matera
Matera - panorama
Matera to niezwykłe skalne miasto we Włoszech, położone w środkowej części kraju, na trasie łączącej Bari i Neapolem na północno zachodnim krańcu parku archeologiczno-przyrodniczego Parco della Murgia Materana. Miasto zostało założone wokół głębokiego wąwozu, w którym niegdyś płynęła antyczna rzeka Gravina. Jak wykazały badania archeologiczne miejsce to zamieszkane było już w epoce kamienia. Prawdopodobnie od tamtego czasu ludzie żyli tu nieprzerwanie, ponieważ okoliczne groty oraz kamienne ścieżki dawały im poczucie bezpieczeństwa.

Zwiedzanie
Matera podzielona jest wyraźnie na dwie części: górną i dolną. Historyczna dolna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa i groty drążone przez stulecia w tufowej skale. Murowane są jedynie fasady budowli. W przeważającej większości przypadków domy składały się z dwóch pomieszczeń. Pierwsze służyło jako pomieszczenie gospodarcze gdzie znajdowały się niewielkie zwierzęta oraz narzędzia rolnicze. Drugie, zaś pełniło funkcję mieszkalną dla ludzi. Pod podłogą większości z mieszkań wydrążony był olbrzymi zbiornik na deszczówkę. Woda spływała tam z dachów i ulic po specjalnie utworzonych rynnach. Począwszy od VIII wieku przez kilka stuleci skalne kwatery zasiedlali mnisi. W jaskiniach zachowało się również około 150 skalnych świątyń. W tym zadziwiającym skalnym mieście powstały z czasem nawet pałace z tarasami i balkonami. Co ciekawe w niektórych jaskiniach jeszcze do niedawna mieszkali ludzie. Ostatecznie przeniesiono ich starych grot na obrzeża miasta, a zabytkowe budynki odrestaurowano. W pobliżu zaś zaroiło się od restauracji i hoteli. Ten unikatowy zabytek architektury w 1993 roku został wpisany na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. W samym mieście też zachowało się kilka ciekawych zabytków. Najważniejsze z nich to m.in. XIII wieczna romańska katedra (Cattedrale della Madonna della Bruna e di Sant'Eustachio), XVI wieczny zamek (Castello Tramontano), XIII wieczny kościół San Giovanni Battista (Chiesa di San Giovanni Battista), XVIII wieczny Palazzo dell'Annunziata, kościół św. Piotra i Pawła (Chiesa dei Santi Pietro e Paolo) oraz kościół św. Franciszka z Asyżu (Chiesa di San Francesco d'Assisi).

Ciekawostki
- Jako że Matera swoim niesamowitym wyglądem przypomina Jerozolimę to wykorzystywana była jako plan filmowy do kręcenia obrazów związanych z tematyką biblijną. To właśnie tutaj m.in. Mel Gibson kręcił niektóre sceny Pasji.
- W Materze znajduje się ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI).
Zdjęcia [20]
Matera
Miasta Radnik· 455
Matera
Miasta Radnik· 446
Matera
Miasta Radnik· 442
Matera
Miasta Radnik· 434
Matera
Miasta Radnik· 466
Matera
Miasta Radnik· 439
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na Sycylii - Etna (3340 metry n.p.m.) jest najwyższym czynnym wulkanem Europy i najwyższą górą Włoch poza masywem alpejskim. Kratery oraz zbocza Etny w okresie zimowym bardzo chętnie są wykorzystywane przez narciarzy. Jeden ze starożytnych mitów opowiada, że jakoby we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, który został zamknięty tam przez Zeusa.
Reklama
Polub nas