Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Województwo: Śląskie
Miejscowość: Piekary Śląskie
GPS: N: 50°23'27.64", E: 18°55'50.43"
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich - panorama

Piekary Śląskie to miasto w południowej Polsce, położone w północnej części Wyżyny Śląskiej leży nad rzeką Brynicą (prawy dopływ Czarnej Przemszy). Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowany w północno-zachodniej części miasta Kopiec Wyzwolenia. Pierwsze koncepcje budowy kopca w Piekarach Śląskich pojawiły się już w 1883 roku. Ich autorem był polski działacz ludowy i poeta Wawrzyniec Hajda, który proponował usypanie tego pomnika za Kalwarią Piekarską. Projekt ten został jednak zaniechany z uwagi na sprzeciw ówczesnych władz niemieckich. Do pomysłu powrócono dopiero po kilkudziesięciu latach, podczas obchodów dziesiątej rocznicy II. powstania śląskiego. Pomysł spotkał się z aprobatą powstańców, jednak wkrótce o nim zapomniano. Do tematu powrócono po dwóch latach z okazji rocznicy przemarszu husarii polskiej królaJana III Sobieskiego (1629-1696) pod Wiedeń, gdzie stoczył z wojskami tureckimi zwycięską bitwę. Ostatecznie kopiec usypano w latach 1932-1937. Jego projektantem został inżynier E. Zaczyński. Przy pracach czynny udział brali mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości. Do Piekar przyjeżdżały także delegacje z kraju i zagranicy, przywożąc ziemię w urnach z Góry św. Anny, Głogowa, Kędzierzyna, Gniezna, Gdyni, Olkusza czy Cierlicka. Kopiec powstał dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego (1629-1696) pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski (stąd też jego nazwa). Obecnie jest on symbolem walki o polskość oraz przypomina mieszkańcom miasta o bohaterskich powstańcach.

Kopiec w liczbach

 • wysokość: 356 merów n.p.m.
 • wysokość od podstawy: 20 metrów
 • średnica podstawy: 68 metrów
 • kubatura: 25 000 m³
 • Ciekawostki

  • Z okazji budowy Kopca Wyzwolenia została założona księga pamiątkowa (Złota Księga) zawierająca wpisy i pieczęcie osób, organizacji, instytucji i stowarzyszeń biorących udział w sypaniu obiektu;
  • Kopiec Wyzwolenia stanowi najwyższy punkt w granicach Piekar Śląskich.

  Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
  Czy wiesz że?
  Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku nowy sejm uchwalił ustawę wprowadzającą nową walutę. Zaczęto także zastanawiać się nad jej nazwą. Rozważano różne opcje takie jak m.in. lech czy pol. Ostatecznie zdecydowano się na złotego z uwagi na to, że waluta została oparta na parytecie złota. Wartość 1 złotego ustalono na 9/31 grama, czyli około 0,29 uncji czystego złota.
  Polub nas