Kopalnia Guido w Zabrzu

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Sztolnie i Kopalnie
Województwo: Śląskie
Miejscowość: Zabrze
Strona Internetowa: kopalniaguido.pl
GPS: N: 50°17'23.00", E: 18°47'30.00"
Kopalnia Guido w Zabrzu
Kopalnia Guido w Zabrzu - panorama

Zabrze to miasto w południowej Polsce, położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzekami Kłodnicą i Bytomką. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowana w południowej części miasta dawna kopalnia węgla, która obecnie przekształcona została w muzeum. Kopalnia założona została w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Jeszcze w tym samy roku rozpoczęto wiercenie pierwszego szybu, który otrzymał nazwę Barbara. Praktycznie równolegle podjęto drążenie szybu Concordia (częściej pojawiała się jednak nazwa Kunstschacht, a ostatecznie otrzymał nazwę Guido), w którym wkrótce założony został pierwszy poziom wydobywczy na poziomie 80 metrów. W 1885 roku wydobyto rekordową w historii kopalni ilość węgla. Było to 313 tysięcy ton, jednak z powodu generalnie niskiej rentowności hrabia Guido rozpoczął proces sprzedaży kopalni Państwowemu Górniczemu Skarbowi Pruskiemu (Königlich - Preussischer Bergfiskus) określanemu mianem Fiskus. W 1922 roku, po podziale Górnego Śląska, kopalnia Guido wraz z kopalnią Delbrück pozostały po stronie niemieckiej, wchodząc w skład państwowego koncernu "Preussag". Jednak załoga kopalniana wówczas pochodzi z Makoszów, które po podziale Górnego Śląska zostały przydzielone Polsce. Eksploatacja złóż węgla trwała aż do jego wyczerpania w 1928 roku. Wtedy to szyb Guido został unieruchomiony. W latach sześćdziesiątych XX wieku utworzona została tu Kopalnia Doświadczalna M-300, której głównym zadaniem było testowanie nowych maszyn i urządzeń górniczych. Ostatecznie w 1982 roku kopalnia została przekazana Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które rozpoczęło adaptację części wyrobisk na cele skansenu podziemnego. Obecnie Kopalnia Guido wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jako Kompleks Kopalnia Guido.

Zwiedzanie

Zwiedzanie Kopalni Guido możliwe jest na dwóch poziomach 170, 320 i podpoziomie 355. Pod ziemię zwiedzający zjeżdżają autentyczną szolą (klatką) górniczą (taką samą, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach). Podczas wizyty zobaczyć można m.in. jak działa elektryczna maszyna wyciągowa z 1927 roku. Trasy obejmują podziemne wyrobiska z czasów prowadzenia eksploatacji na Kopalni Guido. Prezentowane są podziemne stajnie, kaplica św. Barbary, która znajduje się 170 metrów pod powierzchnią ziemi, czy pracujące maszyny górnicze. Wycieczka na Guido to również przejazd podwieszaną kolejką elektryczną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Jako, że w kopalni przez cały rok panuje stała temperatura 13-16 stopni Celsjusza to zalecany jest odpowiedni ubiór oraz wygodnie obuwie z płaską podeszwą.

Ciekawostki

  • W Kopalni Guido znajduje się najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce;
  • W kopalni znajduje się najgłębiej położony Pub pod ziemią (320 metrów);

Ceny biletów
- normalny: 60 zł
- ulgowy: 47 zł
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Polub nas