Montepulciano

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Toskania
Populacja: 14 472
GPS: N: 43°5'34.53", E: 11°46'56.60"
Montepulciano
Montepulciano - panorama

Montepulciano to zabytkowe miasteczko w środkowych Włoszech (południowa Toskania), położone na wąskim powulkanicznym wzniesieniu (605 metrów n.p.m.) na granicy dwóch dolin Val d'Orcia i Val di Chiana. Jego początki sięgają przełomu IV-III wieku p.n.e. kiedy to znajdowała się tu niewielka etruska osada. W czasach rzymskich zaś, znajdował się tu obóz warowny strzegący przebiegających w pobliżu ważnych szlaków handlowych. W zapiskach historycznych Montepulciano pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z początku VIII wieku. W pierwszej połowie XVI wieku z rozkazu ówczesnego księcia Toskanii - Kosmy I Medyceusza (1519-1574) miasto otoczone zostało potężnymi murami obronnymi. Praktycznie do XVI wieku Montepulciano pozostawiało wolnym miastem, kiedy to dostało się pod panowanie Florencji pod której dominacją pozostawało aż do utworzenia w 1805 roku Królestwa Włoch. Obecnie Montepulciano to typowe toskańskie miasteczko o malowniczej renesansowej zabudowie. Do najważniejszych zabytków miasta należa m in. wybudowana w latach 1586-1680 monumentalna Katedra Santa Maria Assunta (Duomo di Montepulciano), XVI wieczny Pałac Tarugi (Palazzo Tarugi del Vignola), gotycki ratusz, znajdujący się około 2 km od centrum renesansowy kościół San Biagio, Ratusz (Palazzo Comunale), XIV wieczny kościół św. Agnieszki, XVI wieczny klasztor św Bernarda oraz otaczające stare miasto pozostałości średniowiecznych miejskich fortyfikacji.

Ciekawostki

  • Montepulciano znane i cenione jest także z doskonałych win Vino Nobile di Montepulciano i Rosso di Montepulciano. Pierwsze z nich leżakuje przez blisko 18 miesięcy w beczkach ze slawońskiego dębu, a następnie 3 miesiące w butelce;
  • W 2009 roku w Montepulciano kręcono sceny do filmu Saga "Zmierzch": Księżyc w nowiu.

Zdjęcia [8]
Montepulciano
Miasta Ziora· 64
Montepulciano
Miasta Ziora· 54
Montepulciano
Miasta Ziora· 57
Montepulciano
Miasta Ziora· 62
Montepulciano
Miasta Ziora· 63
Montepulciano
Miasta Ziora· 68
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas