Zamek w Lancaster - panorama

Lancaster to miasto w północno-zachodniej Anglii, położone w pobliżu ujścia rzeki Lune do Morza Irlandzkiego. Jednym z ciekawszych jego zabytków jest usytuowany w samym centrum miasta na malowniczym wzgórzu okazały średniowieczny zamek (Lancaster Castle). Jego początki sięgają prawdopodobnie XI stulecia, kiedy to na polecenie anglo-normańskiego lorda Rogera de Poitou wzniesiona została tu pierwsza warownia. Powstała ona w miejscu starego rzymskiego obozu warownego. Początkowo była to drewniana konstrukcja, która z upływem czasu została zastąpiona kamienną budowlą. W 1164 roku twierdza wraz z miastem przeszły pod kontrolę królewską. W latach 1322 i 1389 zamek został częściowo uszkodzony przez szkockie wojska, które w owym czasie najeżdżały Anglię. Warownia także wielokrotnie przechodziła z rak do rąk. Praktycznie od początku swojego istnienia twierdza wykorzystywana była jako więzienie. Skazano i przetrzymywano tu tu m.in. angielskiego jezuitę, męczennika i świętego Kościoła katolickiego Edmunda Arrowsmitha a także organizowano procesy czarownic (w tym m.in. słynny proces czarownic w Pendle z 1612 roku). W drugiej połowie XVI wieku, w czasach rządów Elżbiety I Tudor (1533-1603) zamek został gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Podczas angielskiej wojny domowej jaka toczona była pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami od 1642 do 1651 roku przetrzymywano tu masowo więźniów politycznych. Wiezienie HM Prison Lancaster funkcjonowało< tu aż do 2011 roku, kiedy to zostało zlikwidowane a sam zamek został poddany gruntownej renowacji i udostępniony dla zwiedzających.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi od połączenia ze sobą słów Lune (nazwa rzeki przepływającej przez Lancaster) i łacińskiego castra oznaczającego obóz;
  • Zamek w Lancaster był jednym z pierwszych więzień w Anglii, gdzie klasyfikowano i rozdzielano osadzonych według wieku i płci.

access_time Godziny otwarcia
- przez cały rok codziennie w godz.: 9:30-17:00
local_offer Ceny biletów
- normalny: 8 GBP
- ulgowy (dzieci, studenci, osoby niepełnosprawne oraz osoby powyżej 65 roku życia): 5,6 GBP
- rodzinny (dwie osoby dorosłe i dwójka dzieci): 22,5 GBP
mail