Stawa Młyny - panorama

Stawa Młyny to znak nawigacyjny w Świnoujściu, usytuowany na końcu Falochronu Zachodniego przy ujściu rzeki Świny do Bałtyku. Wybudowano go w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego. W kolejnych latach stawa była kilkukrotnie przebudowywana i modernizowana. Obecnie konstrukcja ma 10 metrów wysokości, pomalowana jest na biało i ma czarny spiczasty dach na którym umieszczone zostało pulsujące światło, służące celom nawigacyjnym. Charakterystycznym elementem stawy są cztery skrzyżowane ze sobą skrzydła co nadaje jej wygląd wiatraka lub młyna (stąd nazwa Stawa Młyny). Obecnie budowla stanowi jeden z symboli Świnoujścia, który umieszczany jest na przewodnikach i folderach reklamujących miasto.

Legenda

Jedna z miejscowych legend głośni, że niegdyś w wiatrak zamieszkiwany był przez starego młynarza znającego przepis na tajemniczy eliksir młodości. Związane to było z rolą Świnoujścia jako miasta portowego, gdy jego mieszkańcy wypływali w długie rejsy po morzach i oceanach. Żony bardzo długo czekały na swoich mężów - marynarzy, którzy po powrocie tak się postarzali, że praktycznie byli nie do poznania. Pewna mieszkanka Świnoujścia, Alicja, była tak załamana wyglądem ukochanego Krzysztofa, że pewnego razu poszła nocą nad morze i rzewnie zapłakała. Nagle, usłyszała głos który skierował ją do wiatraka. Spotkała tam starego młynarza, który nakazał przyprowadzić jej tu swojego męża. W czasie wizyty zbadał go i przez tydzień okładał błotem, a także zmuszał do kąpieli w morzu i częstych spacerów nad brzegiem wody. Jakiś czas później, Krzysztof odzyskał młody wygląd co sprawiło wielką radość zarówno jemu jak i jego małżonce. Od tego czasu wiatrak stał się popularnym miejscem do którego zmierzali wszyscy marynarze po odbyciu długiego rejsu. Magiczne kuracje odmładzające trwały aż do śmierci tajemniczego młynarza, po której nagle zatrzymał się mechanizm wiatraka. Sekret kuracji odmładzającej nigdy nie został odkryty. Mimo to po dziś dzień przybywają do Świnoujścia stęsknieni za młodością i młodym wyglądem ludzie z całego świata by okładać się błotem, pływać i spacerować.

Ciekawostki

  • W 1976 roku Stawa Młyny posłużyła za plan filmowy do dla ekranizacji książki Henryka Sienkiewicza pod tytułem Latarnik .

mail