Leśna to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, położona na Pogórzu Izerskim, nad jeziorami Leśniańskim i Złotnickim. Główną atrakcja turystyczną jest tu usytuowany na południowo-wschodnim brzegu jeziora Leśniańskiego majestatyczny średniowieczny Zamek Czocha. Pierwotna warownia wzniesiona została tu już w XIII wieku na polecenie ówczesnego czeskiego króla Wacława I Przemyślida. Warownia usytuowana została na malowniczym wzgórzu w dolinie rzeki Kwisy. Na początku XIV wieku zamek stał się własnością starosty królewskiego Johanna von Birbesteina, a w 1319 roku twierdzę przejął książę jaworsko-świdnicki Henryk I. W późniejszym czasie warownia weszło w skład lenna króla Czech. Na początku XV wieku zamek był wielokrotnie oblegany przez husytów. W XVI wieku zamek został przebudowany ze średniowiecznej warowni obronnej na okazałą rezydencję renesansową. W 1793 roku warownia została praktycznie doszczętnie strawiona przez szalejący pożar. Zaraz po tym tragicznym wydarzeniu przystąpiono do jego odbudowy. Na początku XX wieku zamku zakupił znany i bogaty drezdeński przemysłowiec Ernest Gütschow. To właśnie na jego polecenie kosztem niemal 4 milionów marek dawną warownię przebudowany w okazały i majestatyczny zamek, który bardzo szybko uznany został za jeden z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany, zarówno przez Rosjan jak i rodzimych szabrowników. Posiadłość rozkradziono także bogatego wyposażenia. Praktycznie do lat dziewięćdziesiątych XX wieku zamek nie był dostępny dla zwiedzających gdyż mieścił się w nim wojskowy dom wypoczynkowy dla wysokich stopniem oficerów Ludowego Wojska Polskiego i ich rodzin. Dopiero w późniejszym czasie warownia została zaadoptowana i udostępniona dla ruchu turystycznego. Obecnie w części pomieszczeń zamkowych mieści się hotel, a pozostałe komnaty udostępnione są dla zwiedzających. Goście obejrzeć mogą m.in. Salę Rycerską, Salę Marmurową (niegdyś reprezentacyjną komnatę całego założenia), Salę Portretową oraz Bibliotekę. W zamku znajduje się także wystawa sprzętu łączności używanego przez wojsko polskie w okresie PRL-u oraz wystawa skarbów znalezionych na zamku podczas remontu jaki przeprowadzono w 2015 roku. Udostępniona jest także Wieża Widokowa, z której rozpościera się piękna panorama na otaczającą zamek, rzekę Kwisę i pobliskie lasy
Legenda
Stojąca na dziedzińcu zamkowym studnia (tzw. studnia niewiernych żon) owiana jest mrocznymi legendami. Podobno panowie Czochy topili w niej swoje małżonki, gdy tylko padał na nie cień podejrzenia o zdradę. Dzieci nieszczęsnych kobiet miały zaś, rzekomo być zamurowywane żywcem w ścianach zamczyska.
Ciekawostki
- Zamek Czecha wielokrotnie też był wykorzystywany jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów i seriali jak m in. Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder) czy Pierwsza Miłość.
- normalny: 25 zł
- ulgowy: 17 zł
- rodzinny (2+2): 118 zł
- rodzinny (2+3): 139 zł
Wejście na dziedziniec:
- normalny: 14 zł
- ulgowy: 10 zł