Zamek Czocha

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Leśna
Strona Internetowa: www.zamekczocha.com
GPS: N: 51°1'45.69", E: 15°18'16.40"
Zamek Czocha
Zamek Czocha - panorama

Leśna to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, położona na Pogórzu Izerskim, nad jeziorami Leśniańskim i Złotnickim. Główną atrakcja turystyczną jest tu majestatyczny średniowieczny Zamek Czocha. Pierwotna warownia wzniesiona została tu już w XIII wieku na polecenie ówczesnego czeskiego króla Wacława I Przemyślida. Warownia usytuowana została na malowniczym wzgórzu w dolinie rzeki Kwisy. Na początku XIV wieku zamek stał się własnością starosty królewskiego Johanna von Birbesteina a w 1319 roku twierdzę przejął książę jaworsko-świdnicki Henryk I. W późniejszym czasie warownia weszło w skład lenna króla Czech. Na początku XV wieku zamek był wielokrotnie oblegany przez husytów. W XVI wieku zamek został przebudowany ze średniowiecznej warowni obronnej na okazałą rezydencję renesansową. W 1793 roku warownia została praktycznie doszczętnie strawiona przez szalejący pożar. Zaraz po tym tragicznym wydarzeniu przystąpiono do jego odbudowy. Na początku XX wieku zamku zakupił znany i bogaty drezdeński przemysłowiec Ernest Gütschow. To właśnie na jego polecenie kosztem niemal 4 milionów marek dawną warownię przebudowany w okazały i majestatyczny zamek, który bardzo szybko uznany został za jeden z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany, zarówno przez Rosjan jak i rodzimych szabrowników. Warownię rozkradziono z cennych a także bogatego wyposażenia.

Legenda

Stojąca na dziedzińcu zamkowym studnia (tzw. studnia niewiernych żon) owiana jest mrocznymi legendami. Podobno panowie Czochy topili w niej swoje małżonki, gdy tylko padał na nie cień podejrzenia o zdradę. Dzieci nieszczęsnych kobiet miały zaś, rzekomo być zamurowywane żywcem w ścianach zamczyska.

Ciekawostki

  • Zamek Czecha wielokrotnie też był wykorzystywany jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów i seriali jak m in. Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder) czy Pierwsza Miłość.

Ceny biletów
Zwiedzanie dziedzińca zamku:
- ulgowy: 1,5 PLN
- normalny: 3 PLN
Zwiedzanie sal zamkowych z przewodnikiem:
- ulgowy: 7 PLN
- normalny: 14 PLN
Godziny otwarcia
- zamek udostępniony jest dla zwiedzających codziennie w godz. 10:00-17:30
Zdjęcia [22]
Zamek Czocha
Zamki i pałace Jarko· 1775
Zamek Czocha
Zamki i pałace Jarko· 1934
Zamek Czocha
Zamki i pałace Jarko· 1654
Zamek Czocha
Zamki i pałace Jarko· 1643
Zamek Czocha
Zamki i pałace Jarko· 1788
Zamek Czocha
Zamki i pałace Jarko· 2520