Pomnik Arminiusza w Detmold (Hermannsdenkmal)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Pomniki
Kraj związkowy: Nadrenia Północna-Westfalia
Miejscowość: Detmold
GPS: N: 51°54'42.00", E: 8°50'22.00"
Pomnik Arminiusza w Detmold - panorama

Detmold to miasto w środkowych Niemczech, położone nad rzeką Werre (lewy dopływ Wezery). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na terenie Lasu Teutoburskiego (dzielnica Hiddesen) na malowniczym wzgórzu Teutberg (386 metrów n.p.m.) monumentalny Pomnik Arminiusza. Jego budowa rozpoczęta została w 1838 roku, ale ukończono go dopiero w roku 1875, po zwycięskiej dla Królestwa Prus wojnie z Francją w 1871 roku i zjednoczeniu Niemiec. Głównym architektem pomnika był niemiecki rzeźbiarz Ernst von Bandel (1800-1876). Monument upamiętnia germańskiego wodza plemienia Cherusków Arminiusza, który w 9 roku n.e. wciągnął w zasadzkę i pokonał w Lesie Teutoburskim wojska rzymskie pod wodzą Publiusza Kwinktyliusza Warusa, niszcząc przy tym trzy rzymskie legiony (XVII , XVIII i XIX). W odwecie w 15 roku w głąb krainy Cherusków wyruszyły dwie armie rzymskie pod wodzą Cecyny i Germanika. Cecyna został wyparty za limes, a Germanik, który podążał od północy w dół rzek, dotarł do miejsca nazwane Idistaviso na lewym brzegu Wezery, gdzie jego armia stoczyła zwycięską bitwę z Arminiuszem. Ostatecznie w 21 roku n.e. Arminiusz został zgładzony przez swoich współplemieńców z powodu próby przejęcia władzy królewskiej. Mimo to sława jego bohaterskich czynów przetrwała do czasów obecnych. Cała konstrukcja ma przeszło 53 metry wysokości i przedstawia stojącego na wysokim cokole Arminiusza wznoszącego miecz ku niebu.

Ciekawostki

  • Bohaterskie czyny Arminiusza były także tematem kilku oper, między innymi: Chi la dura la vince Bibera (1687), Arminio Hassego (1730), Arminio Haendla (1737) oraz oratorium Arminius op. 43 Brucha (1875);
  • Imię Arminiusza nosił pruski, a następnie niemiecki okręt SMS Arminius;
  • Nazwa niemieckiego klubu piłkarskiego Arminia Bielefeld jest sfeminizowaną wersją imienia Arminiusz.

Zdjęcia [7]
Pomnik Arminiusza w Detmold
Pomniki Muzealnik· 18
Pomnik Arminiusza w Detmold
Pomniki Muzealnik· 17
Pomnik Arminiusza w Detmold
Pomniki Muzealnik· 16
Pomnik Arminiusza w Detmold
Pomniki Muzealnik· 16
Pomnik Arminiusza w Detmold
Pomniki Muzealnik· 18
Pomnik Arminiusza w Detmold
Pomniki Muzealnik· 17
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znany z zamiłowania do piwa ostatni niemiecki cesarz i król Prus Wilhelm II Hohenzollern (1859-1941) powiedział kiedyś: "Dajcie mi kobietę, która szczerze kocha piwo, a podbiję cały świat".
Polub nas