Zamek Cles (Castello di Cles)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Trydent-Górna Adyga
Miejscowość: Cles
Strona Internetowa: www.campiglio.it
GPS: N: 46°22'13.27", E: 11°2'21.36"
Zamek Cles - panorama

Cles to niewielka miejscowość w północno-wschodnich Włoszech, położona na malowniczym płaskowyżu w Dolinie Non nad brzegami sztucznego jeziora Santa Giustina. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na niewielkim wzniesieniu nad brzegiem jeziora okazały zamek (Castello di Cles). Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to w miejscu dawnego rzymskiego obozu wzniesiona została kamienna warownia. Jej głównym zadaniem była kontrola przeprawy mostowej łączącej Cles z wioską Alta Anaunia, która obecnie znajduje się pod wodą sztucznego zbiornika wodnego. Twierdza przetrwała do 1525 roku, kiedy to została dotkliwie zniszczona w czasie wojny chłopskiej jaka toczona była w Niemczech latach 1524-1526. Po wojnie zamek został odbudowany w stylu renesansowym. Prace zakończona w 1535 roku o czym przypomina dziś pamiątkowa tablica znajdująca się na jednym z murów dziedzińca. W 1825 roku rezydencja została nawiedzona przez pożar w wyniku którego zniszczone zostały bogato wyposażone wnętrza. Pożoga spowodowała także spore zniszczenia w konstrukcji samej budowli co wymusiło wyburzenie jednej z trzech wież. Obecnie gruntownie odrestaurowany zamek stanowi własność prywatną a jego wnętrza nie są udostępnione dla zwiedzających. Jego mury skrywają m.in. XVI-wieczne freski a także "Komnatę Czarownic" w której wedle jednej z miejscowej legendy w każdy sobotę gromadziły się czarownice przed wyprawą na Górę Roen (Monte Roen).

Ciekawostki

  • W Cles pochodzi znany włoski kardynał, biskup i dyplomata Bernardo Clesio (1484-1539), który był jedną z kluczowych osób jakie przyczyniły się do powołania soboru trydenckiego.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Tradycja słynnego karnawału w Wenecji kultywowana jest od przeszło 900 lat i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Podczas obchodów na 10 dni miasto zamienia się w festiwal muzyki, teatru, akrobatyki i wymyślnych kostiumów. Głównym atrybutem każdego uczestnika jest oczywiście karnawałowa maska.
Polub nas