Iphofen

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
Populacja: 4 782
GPS: N: 49°42'0.00", E: 10°16'0.00"
Iphofen
Iphofen - panorama

Iphofen to niewielka frankońska miejscowość w zachodnich Niemczech (Bawaria), położona u podnóża niewielkiej góry Schwanberg (474 metry n.p.m.) w dolinie dwóch niewielkich rzek Wehrbach i Siechhausbach. Pierwsze wzmianki o Iphofen można znaleźć w dokumentach pochodzących z połowy VIII wieku. Wtedy to znajdowała się tu osada zwana Ippihaoba. W XIII stuleciu miasto zostało otoczone podwójnym pierścieniem murów obronnych. Wtedy też Iphofen zostało zasiedlone przez Żydów, którzy z przerwami przebywali tu do 1683 roku. Ludność wyznania mojżeszowego była często prześladowana i wypędzana. Od niepamiętnych czasów miejscowa ludność zajmowała się uprawą winorośli. Dziś miejscowe wyroby winiarskie znane i cenione są w całym kraju. Na terenie miasteczka oraz okolic znajduje się przeszło 20 winnic, które łącznie zajmują powierzchnię 290 hektarów. Każdego roku w drugi weekend lipca organizowany jest w miasteczku Winzerfest Iphofen.

Zwiedzanie

Wielowiekowa historia Iphofen pozostawiła po sobie wiele zabytków obiektów. Niemal w nienaruszonym stanie zachowały się tu średniowieczne obwarowania miejskie z czterema bramami: Rödelseer Tor (1455-1466), Mainbernheimer Tor (1533-1548), Einersheimer Tor oraz Pesttor. Ostatni z nich została zamurowana w czasie zarazy jaka nawiedziła miasto w latach 1582-1586. Wewnątrz murów znajduje się niezwykle urokliwe stare miasto, którego serce stanowi niewielki Rynek (Marktplatz), przy którym wznosi się okazały, trzykondygnacyjny budynek ratusza miejskiego. Wzniesiono go w latach 1716-1718 według projektu niemieckiego architekta Josepha Greissinga (1664-1721). Nieco dalej (w kierunku północnym) z za budynków wyłania się sylwetka kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Wita (St. Vitus). Jego początki sięgają ostatniej dekady XIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. W kolejnych wiekach była ona kilkukrotnie przebudowywana i powiększana. Pozostałe ważne zabytki Iphofen to m.in. dawny młyn wodny Spitalmühle, XIV-wieczny kościół szpitalny św. Jana Chrzciciela (Spitalkirche St. Johannes der Täufe), usytuowana w sąsiedztwie kościoła św. Wita XIV-wieczna kaplica cmentarna św. Michała (St. Michael)k kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Świętej Krwi oraz prywatne Muzeum Knauf z unikatową kolekcją rzeźby.

Zdjęcia [8]
Iphofen
Miasta Tin Martin· 254
Iphofen
Miasta Tin Martin· 244
Iphofen
Miasta Tin Martin· 243
Iphofen
Miasta Tin Martin· 253
Iphofen
Miasta Tin Martin· 237
Iphofen
Miasta Tin Martin· 246
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Językiem niemieckim mówi około 100 milionów ludzi na całym świecie. Poza Niemcami, Austrią, Księstwem Liechtenstein, częścią Szwajcarii czy Belgii i kilkoma enklawami w Europie Wschodniej, niemieckojęzyczne społeczności mieszkają również w Ameryce Północnej i Południowej oraz na południu Afryki.
Polub nas