San Leo

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Emilia-Romania
Strona Internetowa: www.san-leo.it
GPS: N: 43°53'48.55", E: 12°20'34.42"
San Leo
San Leo - panorama
San Leo to niezwykle malownicze miasteczko we Włoszech, położone na skalnym wzniesieniu (580 metrów n.p.m.) w samym sercu krainy Montefeltro, około 30 km w kierunku południowo-zachodnim od popularnego nadmorskiego kurortu Rimini. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie docenili walory strategiczne tego miejsca wznosząc tu jedną ze swoich twierdz. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i przebudowywana. W XV wieku ówczesny książę Urbino Federico del Montefeltro (1422-1482) zlecił swojemu architektowi zbudowanie nowego zamku. Mury pochylono nieco do przodu, a także wzmocniono ziemią, przez co były one bardziej odporne na działanie kul armatnich. W obrębie twierdzy znalazły się także trzy duże place do przetaczania dział armatnich. Gdy księstwo przeszło pod władzę papieży, w zamku urządzone zostało więzienie. Najbardziej znanym osadzonym był włoski awanturnik Giuseppe Balsamo, hrabia di Cagliostro. Była to niezwykle barwna i ciekawa postać. Człowiek ten przez niektórych uważany za szalbierza i fałszerza cieszył się także sławą alchemika, uzdrowiciela i czarownika. W ciągu swego życia stał się ważną postacią w kręgach masońskich i za herezję został uwięziony właśnie w twierdzy San Leo. Początkowo przebywał w zwykłej celi, ale z obawy przed jego czarodziejskimi sztuczkami został przeniesiony do specjalnego pomieszczenia bez drzwi przypominającego studnię. Prowadziła do niego jedynie zapadnia w podłodze, poprzez którą spuszczano więźniowi jedzenie na linie, nie narażając się na spotkanie z jego czarami. Hrabia Alessandro di Cagliostro zmarł po czterech latach spędzonych w celi. Do dziś krąży legenda, że jego ciało w tajemniczy sposób zniknęło, ponieważ wynalazł eliksir nieśmiertelności. Kiedy po latach otwarto grób, okazało się, że jest pusty i nie znaleziono w nim ciała. Jego cela stanowi dziś jedną z głównych atrakcji trasy turystycznej poprowadzonej przez zamkowe wnętrza.

Zwiedzanie
Serce San Leo stanowi otoczony stara zabudową niewielki plac zwany Piazza Dante w pobliżu którego na najwyższym szczycie w okolicy wznosi się najważniejszy zabytek miasteczka jakim jest okazała, masywna kamienna twierdza "Rocca Fortezza". Swój obecny kształt forteca uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XV wieku z polecenia księcia Urbino Federico del Montefeltro. Obecnie w pełni odrestaurowana budowla udostępniona jest dla zwiedzających. W murach twierdzy urządzone zostało muzeum w którym obejrzeć można m.in. zbroje rycerskie, średniowieczne narzędzia walki oraz armaty. Z murów fortecy rozpościera się także przepiękna panorama okolicy z oddalonym o niecałe 10 km San Marino. Pozostałe ważne zabytki San Leo to m.in. XII wieczna romańska katedra św. Leona (Duomo di San Leo), wzniesiony w XI stuleciu kościół parafialny La Pieve di Santa Maria Assunta, Madici Palace (obecnie siedziba Muzeum Sztuki Sakralnej) oraz usytuowana w pobliżu katedry XII wieczna wieża strażnicza Torre Civica.

Ciekawostki
- Nazwa miasteczka pochodzi od imienia św. Leona, który przybył tu z Dalmacji i założył pustelnię.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas