Portovenere

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Liguria
GPS: N: 44°3'1.30", E: 9°50'4.67"
Portovenere
Portovenere - panorama

Portovenere. to malownicze miasteczko w północno-zachodnich Włoszech, położone pomiędzy Zatoką Poetów, a stromą skalistą Rivierą di Levante, na wysuniętym cyplu w południowej Ligurii. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada rybacka. W późniejszym czasie Portovenere stało się bazą floty bizantyjskiej, jednak w VII wieku po upadku Cesarstwa zostało najechane i doszczętnie zniszczone przez Longobardów. W czasie średniowiecza miasto znajdowało się pod rządami Genueńczyków. Top właśnie w czasie ich panowania wzniesiony został górujący nad miastem okazały zamek. Ponowny rozwój Portovenere nastąpił dopiero pod koniec XVIII stulecia, kiedy to miasto dostało się pod jurysdykcje francuską. W 1815 roku Portovenere zostało włączone do Królestwa Sardynii, a w 1861 roku stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch. W 1997 roku Portovenere wraz z całym Parkiem Narodowym Cinque Terre zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Portovenere - Plan

Zwiedzanie

Jednym z ciekawszych zabytków Portovenere jest górujący nad miastem okazały średniowieczny zamek Diora (Castello di Porto Venere). Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to wzniesione zostały tu pierwsze umocnienia. Wtedy to okoliczne tereny znajdowały się pod kontrolą Republiki Genui. W kolejnych stuleciach warownia była sukcesywnie powiększana i przebudowywana. Zamek stanowił przedmiot częstych ataków rywalizującej z Genuą, Republiki Pizy. Swój obecny kształt twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVII wieku. Z murów zamku rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz wybrzeża. Pozostałe ważne zabytki Portovenere to m.in. romański kościół św. Wawrzyńca (Chiesa di San Lorenzo), usytuowany na skalistym cyplu XIII wieczny gotycki kościół św. Piotra (Chiesa di San Pietro), Jaskinia Lorda Byrona (La Grotta di Byron), budynek ratusza miejskiego (dawny klasztor św. Franciszka), prowadząca na główną ulicę starego miasta (Capellini) zabytkowa Brama Miejska oraz XIX wieczne forty wojskowe (Forte Cavour, Forte Umberto). W samym miasteczku jak i jego okolicach znajdują się także liczne plaże słynące z krystaliczne czystej wody a także silnych prądów Morza Liguryjskiego. Wokół wybrzeża Portovenere znajdują się także trzy malownicze wyspy. Na największą z nich, Palmaria można dopłynąć statkiem z miejscowego portu. Dwie pozostałe (Tino i Tinetto) z uwagi na lokalizację portu wojskowego NATO w La Spezia nie są dostępne dla turystów.

Zdjęcia [5]
Portovenere
Miasta miki· 1203
Portovenere
Miasta miki· 1143
Portovenere
Miasta miki· 1184
Portovenere
Miasta miki· 1207
Portovenere
Miasta miki· 1291
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Tradycja słynnego karnawału w Wenecji kultywowana jest od przeszło 900 lat i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Podczas obchodów na 10 dni miasto zamienia się w festiwal muzyki, teatru, akrobatyki i wymyślnych kostiumów. Głównym atrybutem każdego uczestnika jest oczywiście karnawałowa maska.
Polub nas