Zamek w Bolkowie - panorama

Bolków to miasto w południowo-zachodniej Polsce (województwo dolnośląskie), położone nad Nysą Szaloną (dopływ Kaczawy) na pograniczu Gór Kaczawskich i Podgórza Bolkowskiego. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w samym sercu miasta na malowniczym wzgórzu (396 metrów n.p.m.) monumentalny średniowieczny zamek. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to z polecenia księcia legnickiego Bolesława II Łysego zwanego Rogatką wzniesiono tu pierwszą warownię. Jeszcze w tym samym wieku została ona rozbudowa przez jego syna księcia świdnicko-jaworskiego Bolko I Surowego (1256-1301). W XIV wieku warownia została włączona w system fortyfikacji miejskich a w okresie panowania księcia Bolka II spełniała rolę skarbca. W 1392 roku zamek przeszedł na własność królów czeskich. Na przestrzeni wieków warownia była wielokrotnie zdobywana i przebudowywana. W połowie XV wieku zamek wraz z miastem splądrowali i zniszczyli husyci. W latach 1703-1810 warownia pozostawała w rękach zakonu cystersów, a następnie dostała się we władanie administracji pruskiej. Do czasów obecnych dobrze zachowały się mury obronne z renesansową attyką z XVI wieku, 25 metrowa wieża oraz baszty. W murach warowni urządzono muzeum w którym oprócz ekspozycji starych zbroi i broni wystawiono także dawne naczynia, portrety książąt, a także XVIII wieczne mapy. Muzeum zamkowe zarządzane jest przez powstałe w 1995 roku Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które w sezonie letnim organizuje na dziedzińcu różnego rodzaju imprezy czy wydarzenia kulturalne jak np. turnieje rycerskie. Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia na terenie zamku odbywa się słynny festiwal muzyki gotyckiej Castle Party.

Legenda

Niegdyś okoliczni mieszkańcy twierdzili, że w księżycowe noce można było usłyszeć dochodzący z murów zamkowych budzący grozę i przerażenie złowieszczy chichot. Niektórzy ponoć widzieli także przechadzającą się po zamku mroczną postać błazna w charakterystycznej czapce z dzwoneczkami. Według legendy, jest to rzekomo duch nadwornego błazna książęcego Jakuba Thao, który w czasie jednej z zamkowych biesiad zabił przypadkowo kilkunastoletniego syna księcia Bolka I Surowego (1256-1301). Za ten czyn został ścięty w Świdnicy o czym przypomina dziś ustawiony w miejscu wykonania kary granitowy krzyż pokutny pozbawiony ramion, z inicjałami "JT". Ponoć jego dusza po dziś dzień nie może zaznać spokoju i skazana jest na wieczne pokutowanie na miejscu zbrodni.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta oraz zamku pochodzi od imienia Bolko, które jest staropolskim derywatem słowiańskiego imienia męskiego Bolesław, będącego imieniem dynastycznym w polskiej dynastii Piastów, oraz czeskiej Przemyślidów;
  • Zamek w Bolkowie wielokrotnie wykorzystywany był jako plan filmowy, kręcono tu sceny do takich filmów jak m.in. "Tajemnica twierdzy szyfrów" czy niektóre odcinki polskiego serialu "Wiedźmin".

access_time Godziny otwarcia
- od 1 maja do 30 wrześni w godz.: 9:00-17:30
- kwiecień i październik w godz.: 9:00-16:30
- od 1 listopada do 31 marca w godz. 9:00-15:30
local_offer Ceny biletów
- normalny: 20 zł
- ulgowy: 10 zł
- grupowy (powyżej 10 osób) 15 zł
- w poniedziałki robocze wstęp bezpłatny (sale wystawowe zamknięte)
mail

Multimedia