Cerkiew Bojańska (Боянска църква)

Bułgaria     UNESCO
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Obwód: Sofia – miasto
Miejscowość: Sofia
GPS: N: 42°38'40.70", E: 23°15'58.20"
Cerkiew Bojańska - panorama

Bojana to dzielnica Sofii, położona w południowej części miasta (około 8 km od centrum) w pobliżu Parku Narodowego Witoszy. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowana przy ulicy Boyansko ezero 3 średniowieczna Cerkiew Bojańska. Pierwotna świątynia wybudowana została tu pod koniec X lub na początku XI stulecia. W połowie XIII wieku ówczesny sebastokrator (miejscowy książę) Kałojan polecił rozbudować ją, co w znaczącym stopniu zmieniło wygląd zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny cerkwi. Mimo, że najstarsze zachowane freski pochodzą z XI wieku to bardziej interesujące są te z XIII stulecia. Przedstawiają one m.in. sceny biblijne oraz wizerunki jej fundatorów (Kałojana i jego żony Desisławy) oraz Konstantyna Konstantyn Asena Tichego i jego żony Iriny. Anonimowy autor malowideł zwany Mistrzem z Bojany, uważany jest za prekursora europejskiego renesansu (wyprzedził nawet Giotta). Fenomenem malowideł jest realizm, nadanie postaciom rysów indywidualnych i ukazanie całego bogactwa ich życia wewnętrznego, uczuć, a nawet chwilowego nastroju. Gotycki gest ręki jednej z postaci (Desisławy), świadczy o przenikaniu dp bułgarskiego malarstwa wypływów Zachodu. Zwiedzających wpuszcza się do środka tylko w małych grupach, a w środku spędzić można najwyżej 10 minut. W 1979 roku cerkiew została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Łącznie na ścianach cerkwi przedstawiono 89 scen i kompozycji z 240 wizerunkami ludzi;
  • W okresie komunistycznym na terenie Bojany wielu funkcjonariuszy partii wybudowało sobie ekskluzywne wille, a towarzysz Todor Żiwkow nawet pałac (obecnie siedziba Narodowego Muzeum Historycznego).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Reklama
Polub nas