Gornergrat

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Kanton: Valais
GPS: N: 45°58'60.00", E: 7°47'1.00"
Gornergrat - panorama

Gornergrat (3136 metrów n.p.m.) to skalisty szczyt w Szwajcarii, położony w Alpach Pennińskich na terenie doliny Mattertal na północ od głównego masywu Monte Rosa. Pod szczytem, na wysokości 3089 metrów n.p,m. znajduje się hotel (najwyżej położony tego typu obiekt w Szwajcarii). Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku na jego dachu zbudowano dwa obserwatoria astronomiczne. Dziś jedno z nich dostępne jest dla turystów. W pobliżu budynku znajduje się także końcowa stacja kolejki zębatej Gornergratbahn, która swój początek ma w pobliskim Zermatt. Otwarta została w 1898 roku i była też pierwszą kolejką zębatą w Europie, która została zelektryfikowana prądem trójfazowym. Cała podróż zajmuje około 35 minut w czasie których pokonujemy odległość blisko 9,5 km. Warto jednak od czasu do czasu przerwać jazdę wysiadając na jednej ze stacji (np. na Riffelalp, Riffelberg czy Rotenboden) i znaleźć jakiś ciekawy punkt widokowy. Na Gornergrat znajduje się także platforma widokowa z której rozpościera się przepiękny widok na m.in. masyw Monte Rosa oraz górę Matterhorn.

Ciekawostki

  • Gornergrat otoczony jest przez ponad 20 majestatycznych czterotysięczników;
  • Jadąc kolejką Gornergratbahn do góry warto zając miejsce po prawej stronie, bowiem jest ona bardziej widokowa niż lewa.

Zdjęcia [14]
Gornergrat
Góry Kacper· 347
Gornergrat
Góry Kacper· 335
Gornergrat
Góry Kacper· 338
Gornergrat
Góry Kacper· 346
Gornergrat
Góry Kacper· 341
Gornergrat
Góry Kacper· 339
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W samym sercu Szwajcarii w Alpach Berneńskich na szczycie góry Faulhorn (2681 metrów n.p.m.) znajduje się najstarszy górski hotel na świecie (Berghotel). Wybudowany został w 1830 roku co jak na tamte czasy było nie lada wyzwaniem. Na Faulhorn prowadzi kilka wytycznych szlaków turystycznych. Ze szczytu rozpościera się przepiękna panorama okolicy, aż po niemiecki Schwarzwald i francuskie Wogezy.
Polub nas