Gornergrat

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Kanton: Valais
GPS: N: 45°58'60.00", E: 7°47'1.00"
Gornergrat - panorama

Gornergrat (3136 metrów n.p.m.) to skalisty szczyt w Szwajcarii, położony w Alpach Pennińskich na terenie doliny Mattertal na północ od głównego masywu Monte Rosa. Pod szczytem, na wysokości 3089 metrów n.p,m. znajduje się hotel (najwyżej położony tego typu obiekt w Szwajcarii). Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku na jego dachu zbudowano dwa obserwatoria astronomiczne. Dziś jedno z nich dostępne jest dla turystów. W pobliżu budynku znajduje się także końcowa stacja kolejki zębatej Gornergratbahn, która swój początek ma w pobliskim Zermatt. Otwarta została w 1898 roku i była też pierwszą kolejką zębatą w Europie, która została zelektryfikowana prądem trójfazowym. Cała podróż zajmuje około 35 minut w czasie których pokonujemy odległość blisko 9,5 km. Warto jednak od czasu do czasu przerwać jazdę wysiadając na jednej ze stacji (np. na Riffelalp, Riffelberg czy Rotenboden) i znaleźć jakiś ciekawy punkt widokowy. Na Gornergrat znajduje się także platforma widokowa z której rozpościera się przepiękny widok na m.in. masyw Monte Rosa oraz górę Matterhorn.

Ciekawostki

  • Gornergrat otoczony jest przez ponad 20 majestatycznych czterotysięczników;
  • Jadąc kolejką Gornergratbahn do góry warto zając miejsce po prawej stronie, bowiem jest ona bardziej widokowa niż lewa.

Zdjęcia [14]
Gornergrat
Góry Kacper· 45
Gornergrat
Góry Kacper· 38
Gornergrat
Góry Kacper· 41
Gornergrat
Góry Kacper· 37
Gornergrat
Góry Kacper· 39
Gornergrat
Góry Kacper· 37
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Szwajcarii znajduje się najbardziej stroma górska kolejka zębata na świecie. Jest nią znajdująca się w Alpach Urneńskich w masywie górskim Pilatus kolej Pilatusbahn. Linia ta oddana została do użytku w w 1889 roku i wwozi turystów na szczyt słynnej "przeklętej" góry Pilatus (2137 metrów n.p.m.). Jej nazwa związana jest miejscową legendą, która głosi, że do znajdującego się na jej szczycie niewielkiego jeziora zostały wrzucone zwłoki Poncjusza Piłata (rzymski prefekt starożytnej Judei, który przewodził procesowi Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok).
Reklama
Polub nas