Zamek Smoka w Camogli (Castello della Dragonara)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Liguria
Miejscowość: Camogli
GPS: N: 44°21'1.17", E: 9°9'5.31"
Zamek Smoka w Camogli - panorama
Camogli to niewielka nadmorska miejscowość w północno-zachodnich Włoszech, położona w środkowej części skalistego Wybrzeża Liguryjskiego (część Morza Śródziemneg). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na wcinającym się w morze skalnym cyplu średniowieczny zamek obronny zwany Castello della Dragonara (Zamek Smoka). Jak podają źródła historyczne warownia ta wzniesiona została w pierwszej połowie XIII wieku, a jaj głównym zadaniem miała być ochrona miejscowych mieszkańców przez częstymi atakami piratów. Oprócz typowych funkcji militarnych twierdza służyła także okolicznej ludności jako miejsce gdzie wybierane były władze oraz administracja zarządzająca miastem. W skutek częstych ataków w XV wieku zniszczony zamek został podany gruntownej renowacji. Powstały wówczas m.in. nowe fortyfikacje oraz charakterystyczna wieża obserwacyjna. Warownia służyła mieszkańcom Camogli aż do XVI wieku, kiedy to straciła swoje znaczenie strategiczne i została opuszczona. W późniejszym czasie zamek wykorzystywany był jako więzienie, a także znajdowała się tu siedziba władz miasta. Obecnie w pełni odrestaurowana twierdza udostępniona jest dla zwiedzających. W latach siedemdziesiątych XX wieku w murach zamku urządzone zostało Akwarium z licznymi okazami fauny i flory Morza Tyrreńskiego, które w późniejszym czasie przeniesione zostało to pobliskiej Genui.
Odwiedzając Camogli warto także zobaczyć barokową bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Basilica di Santa Maria Assunta), XIV wieczne Oratorium św. Prospera i św. Katarzyny (Oratorio di San Prospero e Santa Caterina) oraz liczne pałace oraz XIX wieczne kamienice.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Florencji pochodzi słynny włoski pisarz i dziennikarz Carlo Lorenzini (znany głównie pod pseudonimem Carlo Collodi), Jest on autorem książki o sympatycznym drewnianym pajacyku zwanym Pinokio. Zmarł on nieświadomy wielkiej kariery swojej powieści, która tak na prawdę była satyrą na stosunki panujące między ludźmi. Pochowany został w bazylice San Miniato al Monte we Florencji.
Reklama
Polub nas