Finale Ligure

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Liguria
Populacja: 11 721
Strona Internetowa: www.comunefinaleligure.it
GPS: N: 44°10'11.95", E: 8°20'42.59"
Finale Ligure
Finale Ligure - panorama
Finale Ligure to malownicze miasteczko w północno-zachodnich Włoszech, położone nad Zatoką Genueńską (Morze Liguryjskie) na słynnej Riwierze Liguryjskiej. Korzystne położenie pomiędzy górami chroniącymi przed napływem mas chłodnego powietrza powoduje, że w miasteczku utrzymuje się specyficzny mikroklimat sprzyjający rozwojowi turystyki. Ponadto na wczasowiczów czeka tu piękna piaszczysta plaża (jedna z najdłuższych na całej riwierze) wzdłuż której ciągnie się przeszło 3 kilometrowa nadmorska promenada. Latem swoje stoliki rozstawiają tu liczne kawiarnie restauracje oraz bary. W Finale Ligure zachowało się także historyczne centrum w którym napotkać można wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. XVII wieczna barokowa Bazylika św. Jana Chrzciciela (Basilica collegiata di San Giovanni Battista), XVII wieczny zamek św Jana (Castel San Giovanni), gotycki klasztor św Katarzyny (Convento di Santa Caterina), romański kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco), XIV wieczny zamek Castelfranco, wybudowany w XVII wieku na cześć Małgorzaty Teresy Habsburg (1651-1673) barokowy Łuk Triumfalny (Arco a Margherita Teresa di Spagna) oraz usytuowane na przylądku Cape San Donato mauzoleum byłego Marszałka Włoch - Enrico Caviglia (1862-1945). W pobliżu miasta znajdują się także ruiny monumentalnego zamku Castel Gavone.

Ciekawostki
- W Finale Ligure urodził się Renato Castellani (1913-1985), znany włoski reżyser i scenarzysta filmowy, pionier neorealistycznej komedii.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Włoszech w rejonie miasta Loreto uprawia się tak dużo winnej latorośli, że wytwarza się z niej nie tylko wspaniałe czerwone i białe wino, ale także kremy do twarzy i balsamy do ciała. Producenci twierdzą, że podobno działają odmładzająco.
Reklama
Polub nas