Zamek Hambach - panorama

Neustadt an der Weinstraße to miasto w południowo-zachodnich Niemczech, położone na pograniczu Lasu Palatynackiego i Niziny Górnoreńskiej. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na malowniczym wzgórzu terenie dzielnicy Hambach okazały zamek (Hambacher Schloss). Jego początki sięgają XI stulecia, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. W owym czasie właścicielami zamku byli członkowie możnej rodziny Salier. Korzystne położenie na trasie skrzyżowania ważnych szlaków handlowych spowodowało, że bardzo szybko niewielka warownia przekształciła się w okazałą twierdzę. W 1552 roku zamek został zdobyty i spalony przez wojska margrabiego Albrechta II Alcibiadesa (1522-1557). Jakiś czas później warownia została odbudowana i służyła za siedzibę diecezjalnym leśniczym. W 1688 roku twierdza została ponownie najechana i zniszczona, tym razem przez wojska francuskie. W 1842 roku ruiny przeszły na własność przyszłego króla Bawarii, Maksymiliana II (1811-1864). Wtedy też przystąpiono do odbudowy zamku według planów Augusta von Voita, którą przerwał wybuch Wiosny Ludów (1848 rok). Prace renowacyjne zostały zakończone dopiero w latach 1980-1982. Obecnie gruntownie odrestaurowania warownia udostępniona jest dla zwiedzających. W murach zamku bardzo często organizowane są różnego rodzaju wystawy i wydarzenia kulturalne. Warownia stanowi także jeden z przystanków na trasie tzw. Drogi demokracji, która prowadzi z Frankfurtu n. Menem do Lörrach.

Hambacher Fest

W dniach 27-30 maja 1832 roku na zamku Hambach odbyła się demonstracja (Hambacher Fest) na rzecz zjednoczonych i wolnych Niemiec oraz na znak solidarności z polskimi emigrantami po powstaniu listopadowym. W wydarzeniu wzięło udział przeszło 30 tysięcy obywateli różnych stanów. Po dojściu demonstrantów do ruin zamku na jego blankach zawieszono czarno-czerwono-złotą flagę niemiecką, która już wkrótce została oficjalnym sztandarem Niemiec oraz biało-czerwoną polską. W mowach, pieśniach i toastach uczestnicy Festynu domagali się wolności i jedności Niemiec i Europy. Obecnie wydarzenie to jest jednym z symboli kolebki demokracji niemieckiej. Akcja pomocy Polakom w krajach niemieckich po upadku Powstania Listopadowego była dziełem pozaparlamentarnej opozycji politycznej, domagającej się praw konstytucyjnych, wolności prasy i zgromadzeń, zjednoczenia kraju, które były hasłami demonstrantów Hambacher Fest.

Neustadt an der Weinstraße - Hambacher Fest

Ciekawostki

  • W pobliżu zamku przebiega północna odnoga słynnego szlaku pielgrzymkowego zwanego Drogą św. Jakuba;
  • W 2001 na zamku odbył się zjazd przywódców krajów członkowskich Trójkąta Weimarskiego z udziałem Gerharda Schrödera, Jacques'a Chiraca i Aleksandra Kwaśniewskiego;
  • W 2015 roku zamek Hambach został zaliczony przez Komisję Europejską do Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego i odznaczony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego;
  • W Neustadt an der Weinstraße urodził się znany niemiecki malarz Otto Dill (1884-1957). Obecnie w mieście znajduje się poświęcono jego żuciu i twórczości muzeum (Otto-Dill-Museum).

mail