Zamek w Pułtusku

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Mazowieckie
Miejscowość: Pułtusk
Strona Internetowa: www.zamekpultusk.pl
GPS: N: 52°42'29.03", E: 21°5'17.42"
Zamek w Pułtusku
Zamek w Pułtusku - panorama

Pułtusk to miasto w centralnej Polsce (województwo Mazowieckie), położone nad rzeką Narwią (prawy dopływ Bugu) na skraju Puszczy Białej. Jednym z jego ciekawszych zabytków jest usytuowany w pobliżu rynku nad brzegiem rzeki dawny Zamek biskupi. Jego początki sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy to w miejscu starego drewnianego grodu wzniesiona została pierwsza warownia. Jej głównym zadaniem miała być kontrola miejscowej przeprawy przez rzekę Narew. W późniejszym czasie zamek pełnił funkcję siedziby biskupów płockich. Wtedy też został kilkukrotnie przebudowany i zmodernizowany. W 1618 roku zbudowano arkadowy most łączący zamek z charakterystycznym podłużnym długim na 400 metrów rynkiem. Zamek został dotkliwie zniszczony i spalony w czasie Potopu szwedzkiego. Odbudowany przez biskupów Załuskiego i Szembeka w stylu barokowym po II rozbiorze Polski znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego. Kolejne zniszczenia przyszły wraz z insurekcją kościuszkowską i wojnami napoleońskimi. Na zamku urządzono wtedy wojskowy lazaret, co doprowadziło do kolejnych zaniedbań i zniszczeń. W latach 1817-1824 staraniem biskupa Adama Michała Prażmowskiego zamek został częściowo odrestaurowany. W 1989 roku ponowna nastąpiła rekonstrukcja zamku tym razem po zniszczeniach wojennych. Wtedy też został on przekształcony w Dom Polonii w którym obecnie znajdują się hotel wraz z restauracją, kawiarnią, galerią sztuki, salą koncertową oraz salą konferencyjną.

Ciekawostki

  • W Pułtusku urodził się znany polski kompozytor, wokalista i gitarzysta Krzysztof Klenczon (1942-1981). Obok Seweryna Krajewskiego był kompozytorem największych przebojów Czerwonych Gitar.

Zdjęcia [18]
Zamek w Pułtusku
Zamki i pałace Atena· 1942
Zamek w Pułtusku
Zamki i pałace Atena· 2241
Zamek w Pułtusku
Zamki i pałace Atena· 2127
Zamek w Pułtusku
Zamki i pałace Atena· 1982
Zamek w Pułtusku
Zamki i pałace Atena· 1970
Zamek w Pułtusku
Zamki i pałace Atena· 1990
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We wrześniu 1497 roku u wybrzeży Bałtyku niedaleko Darłowa miała miejsce tragedia zwana "Morskim Niedźwiedziem". Wybrzeże Bałtyku zalała wówczas wielka fala tsunami, poprzedzona donośnym hukiem, który ówczesnym skojarzył się z rykiem niedźwiedzia.
Polub nas