Zamek w Pułtusku - panorama

Pułtusk to miasto w centralnej Polsce (województwo Mazowieckie), położone nad rzeką Narwią (prawy dopływ Bugu) na skraju Puszczy Białej. Jednym z jego ciekawszych zabytków jest usytuowany w pobliżu rynku nad brzegiem rzeki na malowniczym sztucznie usypanym wzgórzu dawny zamek biskupi. Jego początki sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza kamienna warownia. Powstała ona w miejscu starego drewniano-ziemnego grodu obronnego. Głównym zadaniem nowego zamku miała być kontrola pobliskiej przeprawy przez rzekę Narew. Przez blisko sześć kolejnych stuleci warownia zarządzana była przez biskupów płockich tytułujących się książętami pułtuskimi. W czasie ich rządów zamek był kilkukrotnie powiększany i modernizowany. W 1618 roku zbudowano charakterystyczny arkadowy most, który połączył zamek z podłużnym długim na 400 metrów rynkiem miejskim. Ciężki okres warownia przeżywała podczas Potopu szwedzkiego jaki miał miejsce w czasie wojny polsko-szwedzkiej jaka toczona była w latach 1655-1660. Wtedy to zamek został splądrowany i podpalony przez wojska szwedzkie. Spustoszyli oni także pułtuskie kościoły, a zwłaszcza kolegiatę i kościół oraz klasztor jezuitów. Po wojnie, staraniem biskupów Załuskiego i Szembeka warownia została odbudowana w ówcześnie modnym barokowym stylu. Po II rozbiorze Polski Pułtusk wraz z zamkiem znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego, a po III rozbiorze miasto znalazło się pod zaborem pruskim. Kolejne zniszczenia przyszły wraz z insurekcją kościuszkowską i wojnami napoleońskimi. Na zamku urządzono wówczas wojskowy lazaret, co doprowadziło do kolejnych zaniedbań i zniszczeń. W latach 1817-1824 staraniem biskupa Adama Michała Prażmowskiego zamek został częściowo odrestaurowany. Kolejna renowacja posiadłości przeprowadzona została dopiero w 1989 roku Wkrótce potem rezydencja wraz z przyległymi terenami została przekazana na Dom Polonii. Obecnie w murach zamku mieści się hotel wraz z restauracją, kawiarnią, galerią sztuki, salą koncertową oraz salą konferencyjną.

Zamek w Pułtusku - Plan

  1. Zamek - Hotel, Restauracja, Spam Sale Bankietowe, Galeria Wystawowa, Dziedziniec, Armaty.
  2. Most Arkadowy - wejście główne do Zamku.
  3. Wieża Widokowa - ekspozycja historyczna.
  4. Kaplica św. Marii Magdaleny.
  5. Amfiteatr im. Krzysztofa Klenczona.
  6. Zbrojownia i Kuźnia Zamkowa - możliwość zwiedzania z przewodnikiem.
  7. Wjazd na teren Zamku - parking.
  8. Stajnia Zamkowa - przejażdżki konne.
  9. Letni Bar Kasztelanka - w weekendy muzyka na żywo.
  10. Korty Tenisowe
  11. Sala Maneż - konferencje, przyjęcia weselne, bankiety.
  12. Tawerna.
  13. Stanica Hotel - wypożyczalnia sprzętu wodnego, rejsy gondolą, port rzeczny.
  14. Gospoda na Cyplu - przyjęcia okolicznościowe, ogniska.
  15. Parka Zamkowy.
  16. Padok dla koni, boisko do siatkówki.
  17. Dom Ogrodnika - miejsce noclegowe/

Zamek w Pułtusku - Most Arkadowy

Ciekawostki

  • Pułtusk szczyci się najdłuższym, brukowanym rynkiem w Europie. Ma on prostokątny kształt, 50 metrów szerokości i blisko 400 metrów długości (dokładnie 380 metrów).
  • W Pułtusku urodził się znany polski kompozytor, wokalista i gitarzysta Krzysztof Klenczon (1942-1981). Obok Seweryna Krajewskiego był kompozytorem największych przebojów Czerwonych Gitar.
mail