Zamek Torrechiara - panorama

Langhirano to niewielka miejscowość w północnych Włoszech, położona w dolinie rzeki Parma (prawy dopływ Padu), około 17 km w kierunku południowym od miasta Parma. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka na malowniczym wzgórzu okazały Zamek Torrechiara (Castello di Torrechiara). Wybudowany został w latach 1448-1460 z polecenia włoskiego kondotiera Piera Marii Rossiego (1413-1482). Z uwagi na dogodne położenie, na szczycie wzgórza (278 metrów n.p.m.) i z widokiem na całą dolinę warownia stanowiła jeden z ważniejszych punktów strategicznych w regionie. Na przestrzeni wieków zamek był kilkukrotnie modernizowany a także często przechodził z rąk do rąk. Władali nim członkowie takich rodzin jak m.in. Rossi czy Sforza. Forteca posiadała aż trzy pierścienie murów obronnych, które połączone były ze sobą zwodzonymi mostami. Całość zaś, otoczona była głęboką fosą. Obecnie gruntownie odrestaurowany zamek stanowi jeden z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów na terenie Włoch. Rezydencja udostępniona jest dla zwiedzających. W jej wnętrzach obejrzeć można m.in. mnóstwo przepięknych fresków i dekoracji ściennych. Dla gości dostępne są m.in. Sala Zwycięstw, Sala Aniołów czy bogato zdobiona XV-wiecznymi freskami Złota Komnata (Camera d'Oro).

Ciekawostki

  • Nazwa zamku pochodzi od słowa torchiare, które w parmeńskim dialekcie oznacza wyciskanie (jasnych winogron) i odnosi się do produkcji wina;
  • Zamek Torrechiara bardzo często wykorzystywany jest jako plan filmowy. Kręcono tu sceny serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów w reżyserii Toma Fontany.
mail

Multimedia