Zamek Ploskovice (Zámek Ploskovice)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Ustecki
Miejscowość: Ploskovice
Strona Internetowa: www.zamek-ploskovice.cz
GPS: N: 50°33'35.00", E: 14°12'30.00"
Zamek Ploskovice - panorama

Ploskovice to niewielka miejscowość w północnych Czechach, położona nad rzeką Ploskovický potok około 5,5 km w kierunku północo-wschodnim od od Litomierzyc. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowany w samym sercu miasteczka okazały barokowy zamek. Rezydencja wzniesiona została w latach 1720-1730 na polecenie znanego czeskiego architekta Kiliána Ignáca Dientzenhofera (1689-1751). Budowla usytuowana została na kamiennej podmurówce, w której wykuto groty i ozdobiono posągami. Całość zaś, otoczona została malowniczym 8 hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu francuskim. Po I wonie światowej zamek pełnił funkcję letniej rezydencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Czechosłowacji. Swój obecny kształt budowla uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XIX stuleciu. Po II wojnie światowej posiadłość została upaństwowiona. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających. We wnętrzach zamkowych obejrzeć można m.in. zabytkowe meble z epoki, porcelanę, malowidła sufitowe autorstwa Josefa Navratila oraz dekoracje rzeźbiarskie Václava Levého.

Ciekawostki

  • Zamek wielokrotnie wykorzystywany był jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów czy seriali jak m.in. "Kroniki młodego Indiany Jonesa", "Amadeusz" czy "Zabójstwo w Sarajewie".
  • W 1996 roku w murach zamku kręcony był teledysk do piosenki "It's All Coming Back to Me Now" w wykonaniu słynnej kanadyjskiej piosenkarki Celine Dion.

Ceny biletów
- normalny: 140 Kč
- ulgowy (dzieci w wieku od 6 do 18 lat): 70 Kč
- ulgowy (młodzież w wieku od 18 do 25 lat oraz seniorzy 65+): 110 Kč
- dzieci do lat 6 wstęp wolny