Kirchheim unter Teck - panorama

Kirchheim unter Teck to niewielkie miasto w południowo-zachodnich Niemczech, położone nad rzeką Lauter (lewy dopływ Renu), około 25 km w kierunku południowo-wschodnim od Stuttgartu. W zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o Kirchheim pochodzą z dokumentów datowanych na 960 rok. Wiadomo jednak, że miejsce to zamieszkiwane było już od czasów prehistorycznych. W XI wieku osada otrzymała przywilej targowy co w znacznej mierze przyczyniło się do jej rozwoju. W kolejnych wiekach Kirchheim kilkukrotnie zmieniało swoich właścicieli. Na początku władali nim członkowie arystokratycznego rodu Zähringen, a później miasto przeszło w ręce rodziny Teck. W czasie ich rządów Kirchheim otoczony został murami obronnymi, rozbudowano miejscowy zamek a także założono klasztor. W 1690 roku miasto zostało nawiedzone przez pożar w wyniku którego zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Dziś Kirchheim to znaczący ośrodek w Badeni-Wirtembergii, który zamieszkuje przeszło 40 tysięcy ludzi.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych na starym mieście w Kirchheim zachowało się wiele zabytkowych domów z muru pruskiego. Za najładniejszy z nich uchodzi znajdujący się przy runku okazały budynek Starego Ratusza (Rathaus) jaki wzniesiony został po wielkim pożarze jaki nawiedził miasto pod koniec XVII stulecia. Kolejnym ważnym zabytkiem Kirchheim jest ewangelicki Kościół Mariacki (Martinskirche), który wzniesiony został w drugiej połowie X stulecia w miejscu starej wczesnochrześcijańskiej drewnianej kaplicy. W 1220 roku w czasie rządów rodziny Zähringen kościół został przebudowany w stylu gotyckim. W pobliżu południowych rubieży Kirchheim na okolicznym wzgórzu (773 metry) nad doliną rzeki Lauter znajduje się okazały średniowieczny zamek (Burg Teck). Jego początki sięgają połowy XII stulecia, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza kamienna budowla. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i rozbudowywana, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XIX stuleciu.

Muzea w Kirchheim unter Teck

  • Muzeum Miejskie (Städtisches Museum) - znajduje się przy ulicy Max-Eyth-Strasse 19 i prezentuje historię miasta począwszy od wczesnej prehistorii aż po czasy obecne.
  • Galeria Sztuki Kornhaus (Städtische Galerie im Kornhaus) - znajduje się przy ulicy Max-Eyth-Strasse 18 i prezentuje różnego rodzaju wystawy związane z kulturą i sztuką nowoczesną.
  • Muzeum Literackie (Literaturmuseum) - mieści się w Max-Eyth-Haus i gromadzi informacje związane z pisarzami i poetami związanymi z Kirchheim. Zapoznać się tu można m.in. z twórczością Maxa Eytha (1836-1906), Hermanna Kurza czy berlińskiego poety Hansa Bethge (1876-1946).
  • Muzeum Zamkowe (Schlossmuseum mit acht Fürstenzimmern) - mieści się w murach miejscowego zamku (Schloss Kirchheim) i prezentuje bogato dekorowane wnętrza zamkowe.
  • Muzeum Straży Pożarnej (Feuerwehrmuseum am Technischen Zentrum) - znajduje się przy ulicy Henriettenstrasse i prezentuje różnego rodzaju ekspozycje i przedmioty związane z historią straży pożarnej.

mail