Zamek Książ

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Wałbrzych
Strona Internetowa: www.ksiaz.walbrzych.pl
GPS: N: 50°50'35.26", E: 16°17'39.68"
Zamek Książ
Zamek Książ - panorama
Książ to trzeci co do wielkości (po Malborku i Wawelu) zespół zamkowy w Polsce. Rezydencja ta znajduje się na Dolnym Śląsku na malowniczym wzgórzu (395 metrów n.p.m.) w zakolu rzeki Pełcznicy na trasie łączącej Wałbrzych ze Świebodzicami (administracyjnie posiadłość stanowi część miasta Wałbrzych). Historia zamku sięga drugiej połowy XIII wieku, kiedy to z rozkazu księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I wzniesiona została tu pierwsza kamienna twierdza obronna. Wkrótce potem stała się ona ważnym ogniwem w łańcuchu granicznych warowni w którego skład wchodziły również takie zamki jak m in. Cisy, Nowy Dwór, Grodno, Radosno czy Rogowiec. Z początku zamek nazywano Książęcą Górą i od samego początku wyróżniał się on znakomitym położeniem strategicznym, W 1388 roku warownia przejęta została przez cesarza Karola IV, a w 1509 roku stała się własnością wpływowej śląskiej rodziny von Hochberg. To właśnie za ich panowania zamek poddany został kilku większym rozbudowom. Pierwsza z nich miała miejsce w połowie XVI wieku, kiedy to dawna gotycka twierdza została przekształcona w renesansową rezydencję, a kolejnej dokonał w latach 1705-1732 Ernst Maksymilian von Hochberg nadając budowli barokowy i wręcz bajkowy kształt. Bogate wnętrza zamek uzyskał na początku XX wieku za panowania Jana Henryka XV Hochberga. Wtedy też wybudowane zostało monumentalne południowo-zachodnie skrzydło z narożnymi wieżami. W czasie II wojny światowej specjalne jednostki niemieckie próbowały stworzyć podziemny system korytarzy łączący zamek z tajnym podziemnym kompleksem Riese. Inne teorie głoszą, że Książ miał zostać jedną z pierwszych i najbardziej okazałych kwater samego wodza II Rzeszy Hitlera. Po wojnie rezydencja została zniszczona i doszczętnie splądrowana przez stacjonujące tu przez 16 miesięcy wojska radzieckie. Później budowla przez jakiś czas pozostawała pusta, dopiero w 1956 roku przeprowadzone został pierwsze prace konserwatorskie. Pomimo wielu ciągnących się latami remontów i mnogości prac renowacyjnych nie udało się zamkowi przywrócić jego pełnego blasku. Pokonując liczne trudności, udało się jednak niektórym pomieszczeniom przywrócić dawny lub zbliżony wygląd. Są to m.in. Sala Maksymiliana, Sala Krzywa, salony Barokowy, Marmurowy, Muzyczny i Biały oraz bogato zdobiona zbrojownia z ozdobnymi polichromiami i herbem Hochbergów. Obecnie w pełni odremontowany kompleks zamkowy wraz ze stadniną koni, stanowi główną atrakcję turystyczną Wałbrzycha jak i całego regionu. W jego wnętrzach urządzone zostało muzeum, restauracja oraz hotel. Na zamku działa aktywnie także Bractwo Rycerskie, które regularnie organizuje tu różnego rodzaju imprezy takie jak m in. pokazy walk rycerskich.
Godziny otwarcia
- od 1 kwietnia do 30 września: poniedziałek-piątek w godz. 10:00-17:00, sobota-niedziela w godz.: 10:00-18:00
- od 1 października do 31 marca: wtorek-piątek w godz.: 10:00-15:00, sobota-niedziela w godz.: 10:00-16:00, poniedziałek nieczynne
Zdjęcia [19]
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 1195
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 1085
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 896
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 958
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 975
Zamek Książ
Zamki i pałace malby· 1116
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1771 roku zaledwie 40% ludności I Rzeczpospolitej posługiwała się językiem polskim. Zamożna szlachta bardzo często mówiła lepiej po francusku czy włosku. Pojęcie narodu polskiego w tym czasie nie istniało, nie istniały bowiem w Europie państwa narodowe. Nowoczesny nacjonalizm pojawił w całej swojej krasie dopiero w XIX wieku.
Reklama
Polub nas