Langres - panorama

Langres to miasto we wschodniej Francji, położone w południowej Szampanii w pobliżu jeziora Liez (Lac de la Liez). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Galowie założyli tu jeden ze swoich fortów. W II wieku p.n. został on podbity i zajęty przez Rzymian. W IV wieku n.e. Langres podniesione zostało do rangi biskupstwa. Mimo licznych najazdów miasto przetrwało i swój pierwszy okres rozkwitu przeżywało w czasach renesansu karolińskiego (okres rozwoju kultury zachodnioeuropejskiej, przypadający na panowanie Karolingów, zwłaszcza Karola Wielkiego). W dobie renesansu Langres stało się ważnym ośrodkiem artystycznym. Wtedy to biskupem miasta został kardynał Claude de Longwy de Givry (1481-1561).

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Langers jest usytuowana w samym sercu starego miasta okazała Katedra św.Mamasa (Cathédrale Saint-Mammès). Jej budowa rozpoczęta została w połowie XII wieku i trwała niemal 50 lat. W kolejnych wiekach świątynia była kilkukrotnie przebudowywana, a swój obecny barokowo-klasycystyczny wygląd zyskała w czasie ostatniej modyfikacji jaka przeprowadzona została w XVIII stuleciu. We wczesnogotyckim wnętrzu katedry warto zwrócić uwagę na XVI wieczną Kaplicę Świętego Krzyża, XVIII wieczne organy oraz ołtarz główny. Dla zwiedzających jest udostępniona także wieża (prowadzi na nią 227 schodów) skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta. W pobliżu katedry znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Sztuki i Historii (Musée d'Art et d'Histoire) w którym obejrzeć można m.in. obrazy z XVI-XIX wieku, ceramikę oraz datowaną na II wiek n.e. rzymską mozaikę Do muzeum należy także dawny kościół św. Dezydera (Église Saint-Didier) w którym urządzona została wystawa sztuki. Zwiedzając Langres warto także zobaczyć XIII wieczny kościół św. Marcina (Église Saint-Martin), przepiękny Dom Renesansowy (Maison Renaissance) przy 20 rue Cardinal Morlot, pomnik Denisa Diderota, budynek ratusza miejskiego oraz pozostałości dawnych murów miejskich.

Ciekawostki

  • W Langres urodził się słynny francuski pisarz, krytyk literatury i sztuki, filozof i encyklopedysta okresu Oświecenia Denis Diderot (1713-1784).

mail

Multimedia