Monschau

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Nadrenia Północna-Westfalia
GPS: N: 50°32'60.00", E: 6°15'0.00"
Monschau
Monschau - panorama

Monschau to miasto w zachodnich Niemczech, położone nad rzeką Rur na wzgórzach Eifel, około 30 km w kierunku północno-wschodnim od Akwizgranu. Jego początki sięgają drugiej połowy XII wieku, kiedy to założona został tu pierwsza osada. Wkrótce potem na jednym z okolicznych wzgórz rozpoczęto budowę zamku. W 1352 roku Monschau otrzymało prawa miejskie a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. W czasie wojny trzydziestoletniej jaka toczona była w latach 1618-1640 do miasta przybyło wielu niemieckojęzycznych protestanckich uchodźców z całej Europy. Wśród nich było wielu sukienników, którzy w znacznej mierze przyczynili się do rozwoju przemysłu włókienniczego (tekstylnego) w Monschau. Do czasów obecnych w Monschau zachowało się wiele zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m.in. usytuowany na malowniczym wzgórzu średniowieczny zamek (Burg Monschau), Schlosskapelle (), wybudowany w latach 1752-1768 Rotes Haus (dom rodzinny Scheiblerów), XIX wieczny ewangelicki kościół miejski (Evangelische Stadtkirche), pozostałości dawnej strażnicy (Burg Haller) oraz usytuowane w centrum miasteczka liczne domy szachulcowe. Odwiedzając Monschau warto także wybrać się do niezwykle interesującego Muzeum Musztardy.

Przez Monschau przebiegają trzy oznakowane szlaki rowerowe

  • Eifel-Höhen-Route - trasa prowadząca do Parku Narodowego Eifel
  • RurUfer-Radweg - trasa łącząca Hohes Venn z uściem rzeku Rur do Mozy;
  • Vennbahn - trasa rowerową biegnąca przez Niemcy, Belgię i Luksemburg.

Ciekawostki

  • Do 1918 roku miasto nosiło nazwę Montjoie;
  • W Monschau urodził się Karol Wilhelm Scheibler (1820-1881), jeden z największych łódzkich przemysłowców, nazywany "królem bawełny";
  • W czasie II wojny światowej w Monschau znajdował się obóz jeniecki, gdzie przetrzymywano głównie jeńców sowieckich.

Zdjęcia [11]
Monschau
Miasta Gienek· 199
Monschau
Miasta Gienek· 206
Monschau
Miasta Gienek· 213
Monschau
Miasta Gienek· 223
Monschau
Miasta Gienek· 236
Monschau
Miasta Gienek· 205
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Językiem niemieckim mówi około 100 milionów ludzi na całym świecie. Poza Niemcami, Austrią, Księstwem Liechtenstein, częścią Szwajcarii czy Belgii i kilkoma enklawami w Europie Wschodniej, niemieckojęzyczne społeczności mieszkają również w Ameryce Północnej i Południowej oraz na południu Afryki.
Reklama
Polub nas