Vaihingen an der Enz

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia
GPS: N: 48°55'60.00", E: 8°56'60.00"
Vaihingen an der Enz
Vaihingen an der Enz - panorama

Vaihingen an der Enz to niewielkie miasto w południowo-zachodnich Niemczech, położone nad rzeką Enz (lewy dopływ Neckara), około 18 km w kierunku zachodnim od Ludwigsburga. Jego początki sięgają połowy VIII stulecia, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Jakiś czas później rozpoczęto budowę zamku oraz kościoła, wokół których z biegiem czasu zawiązało się większe miasto. Na przestrzeni wieków kilkukrotnie przechodziło ono z rąk do rąk. Władali nim m.in. katolicy, protestanci, Francuzi i Niemcy.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Vaihingen an der Enz jest górujący nad miastem okazały zamek Kaltenstein (Schloss Kaltenstein). Pierwsze wzmianki o warowni usytuowanej w tym miejscu odnaleźć można w dokumentach pochodzących z końca XI stulecia. Wtedy to posiadłość należała do hrabiów Vaihingen. Tak też w owym czasie nazywał się też zamek. W XVI wieku warownia została poddana gruntownej rozbudowie, a swój obecny kształt zamek uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVIII stuleciu. Po utraceniu znaczenia strategicznego w murach zamku funkcjonował garnizon wojskowy oraz szpital wojskowy. Od 1843 roku zaś, wnętrza budowli zaadoptowano na przytułek. Obecnie gruntownie odrestaurowana warownia stanowi jeden z symboli miasta. Pozostałe ważne zabytki Vaihingen an der Enz to m.in. wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku kościół św. Piotra (Peterskirche), wybudowany w 1720 roku budynek ratusza miejskiego (Rathaus), Wieża Prochowa oraz liczne domy szachulcowe.

Ciekawostki

  • W czasie II wojny światowej w Vaihingen an der Enz funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny KZ-Außenlager Vaihingen;
  • W Vaihingen an der Enz urodził się znany niemiecki filozof, psycholog i pedagog Jacob Friedrich von Abel (1751-1829).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia na głównym rynku Altmarkt w Dreźnie (stolica Saksonii) organizowany jest słynny jarmark Striezelmarkt. Jest to najstarsza i największa tego tupu impreza w całych Niemczech, której tradycja sięga XV wieku. Swoją nazwę zawdzięcza drożdżowej plecionej bułce z bakaliami - Striezel (obecna jej nazwa to Dresdner Christollen).
Reklama
Polub nas