Grădina Zmeilor

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Skalne miasta, wąwozy
Okręg: Sălaj
GPS: N: 47°12'14.00", E: 23°17'52.01"
Grădina Zmeilor - panorama

Grădina Zmeilor (Smoczy Ogrórd) to skalne miasto w północno-zachodniej Rumunii, położone we wschodniej części gór Meseșului w regionie Sălaj. Miejsce to objęte zostało rezerwatem na terenie którego znajdują się liczne spektakularne formacje skalne. Większość z nich swoim kształtem przypomina wysokie wieże lub potężne grzyby (największe z nich mają nawet do 10 lub 12 metrów). Cześć z nich może kojarzyć się także z kształtami przeróżnych zwierząt czy postaci. Te najbardziej charakterystyczne otrzymały nawet swoje nazwy jak m.in. Igła Kleopatry, Palec, Eva czy Sfinks. Te niezwykłe formacje skalne powstały przed wiekami w wyniku długotrwałego oddziaływania na nie warunków atmosferycznych (głównie procesu wietrzenia), a także procesu rozpadu. Przez rezerwat wytyczona została malownicza ścieżka turystyczna. Na jednej ze skał utworzony został punkt widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama okolicy i skalnego miasta Grădina Zmeilor.

Legenda

Z miejscem tym związana jest pewna legenda. Opowiada ona historię pewnej dziewczyny o imieniu Cătanii, która zakochała się w pewnym żołnierzu. Jej macocha nie zaakceptowała tego związku i rzuciła na nią klątwę w wyniku której, młoda panna zamieniła się w skałę. Dziś o tym wydarzeniu przypomina jedna z formacji skalnych, w której dopatrzyć można się dziewczyny z długimi włosami, z dzbanem w dłnoi.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Rumunii żyje największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Europie. W Karpatach, żyje blisko 6,5 tysiąca tych zwierząt (przykładowo w Polsce zamieszkuje zaledwie 80 osobników).
Polub nas