Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Województwo: Lubelskie
Miejscowość: Zwierzyniec
GPS: N: 50°36'32.08", E: 22°58'4.02"
Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu - panorama

Zwierzyniec to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce, położona nad rzeką Wieprz (prawy dopływ Wisły), przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w północnej części miasta na malowniczej wyspie barokowy kościół filialny pod wezwaniem św. Jana Nepomucena zwany także często "kościołem na wodzie". Jego początki sięgają połowy osiemnastego wieku, kiedy to inicjatywy Tomasza i Teresy Zamoyskich wzniesiona została tu niewielka świątynia. Budowla usytuowana została na wyspie stawu Kościelnego, który to rzekomo uformowany został przez jeńców tatarskich i tureckich. W owym czasie kościółek znajdował się na terenie zabudowań pałacowych i pełnił funkcję kaplicy Zamoyskich. W późniejszym czasie budowla powiększona została o zakrystię i szkołę. W 1961 roku zaniedbana i zniszczona świątynia poddana została renowacji. Wtedy to m.in. wyremontowano dach. Niespełna trzy lata później wybudowano żelbetowy most, który połączył znajdujący się na wyspie kościół ze stałym lądem. Przed wejściem do kościoła znajduje się ciekawa stara kamienna kropielnica, a w jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na m.in. iluzoryczną polichromię wykonaną przez Łukasza Smuglewicza (1709-1780), obraz św. Jana Nepomucena oraz barokowy ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Ciekawostki

  • Do momentu zbudowania Kościóła Matki Bożej Królowej Polski, świątynia św. Jana Nepomucena pełniła funkcję kościoła parafialnego w Zwierzyńcu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas