Kościół św. Wolfganga w St. Wolfgang im Salzkammergut

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj związkowy: Górna Austria
Miejscowość: St. Wolfgang im Salzkammergut
GPS: N: 47°43'60.00", E: 13°26'60.00"
Kościół św. Wolfganga w St. Wolfgang im Salzkammergut - panorama

Sankt Wolfgang im Salzkammergut to niewielka miejscowość w północnej Austrii, położona na północnym brzegu jeziora Wolfgangsee, u stóp góry Schafberg (1782 metry n.p.m). Miasto założone zostało w miejscu starej celi pustelniczej Świętego Wolfganga, który pod koniec X stulecia pełnił funkcję biskupa Ratyzbony. Wtedy to zdobył duże zasługi w działaniach organizacyjnych swojej diecezji. Jego główna praca była związana ze starym i sławnym opactwem świętego Emmerama, któremu nadał własnych opatów. W ten sposób wyzwolił opactwo spod kontroli biskupów Ratyzbony, którzy przez wiele lat sprawowali funkcję opata in commendam co było niekorzystne zarówno dla samego opactwa jak i życia klasztornego. Po śmierci ciało Wolfganga zostało przetransportowane Dunajem do Ratyzbony gdzie zostało uroczyście pochowane w krypcie Św. Emmerama. Dziś Wolfgand uznawany za jednego z trzech wielkich niemieckich świętych Kościoła katolickiego X wieku (obok św. Ulryka i biskupa Konrada z Konstancji). Pod koniec XI stulecia benedyktyn z klasztoru św. Emmerama w Ratyzbonie mnich Otloh z St. Emmeram spisał całe życie świętego Wolfganga. Najstarszy i najlepszy rękopis jego zwany Vita znajduje się w bibliotece opactwa Einsiedeln w Szwajcarii. W krótkim czasie po śmierci Wolfganga wiele kościołów obrało go sobie jako patrona, a wiele miast i wiosek zostało nazwanych jego imieniem. Jeden z takich kościołów znajduje się właśnie w Sankt Wolfgang im Salzkammergut. Świątynia usytuowana jest w samym sercu miasteczka i liczy sobie przeszło tysiąc lat. We wnętrzu warto zwrócił uwagę na ołtarz główny ze sceną koronacji Marii, który wykonany został przez wybitnego tyrolskiego artystę okresu średniowieczna Michaela Pachera.

Ciekawostki

  • Święty Wolfgang jest patronem Bawarii i Ratyzbony oraz diecezji w Ratyzbonie. Patronuje pasterzom, marynarzom, rejestratorom, węglarzom, stolarzom, rzeźbiarzom, niewinnym więźniom, bydłu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Austrii pochodzi słynny aktor i były gubernator stanu Kalifornia Arnold Alois Schwarzenegger. Urodził się on w 1947 roku w niewielkiej wiosce Thal na przedmieściach Grazu. Po zdobyciu w 1967 roku tytułu Mr. Universe wyjechał Do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął swoją aktorską karierę. Jego pierwszą rolą była tytułowa postać w filmie nakręconym w 1970 roku Herkules w Nowym Jorku.
Reklama
Polub nas