Pienza - panorama

Pienza to zabytkowe miasteczko w środkowych Włoszech, położone w malowniczej dolinie Val d'Orcia (dolina rzeki Orcia) około 50 km od Sieny. Do 1462 roku znajdowała się tu jedynie mała wioska o nazwie Corsignano. Wtedy to z inicjatywy ówczesnego papieża Piusa II (urodzonego właśnie w Corsignano) została ona całkowicie przebudowana zgodnie z założeniami tzw. renesansowego miasta idealnego. Do realizacji swojego zamierzenia zatrudnił jednego z najlepszych ówczesnych włoskich architektów Bernardo Rossellina (1409-1464), ucznia samego Leona Battisty Albertiego. Niestety papież nie doczekał się końca realizacji projektu bowiem zmarł, ale do tego czasu wybudowano już katedrę, rezydencję papieską oraz otoczony pałacykami plac centralny. Tak właśnie powstała Pienza, która obecnie uważana jest arcydzieło XV wiecznej urbanistyki.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m in. XV wieczną Katedrę Santa Maria Assunta, ratusz miejski z lodżią na parterze i salami posiedzeń rady na piętrze (Palazzo Comunale), przypominający słynny florencki Palazzo Rucellai renesansowy pałac rodziny Piccolominich (Palazzo Piccolomini), bramę miejską Porta al Prato, pałac Biskupi (Palazzo Vescovile), klasztor Sant'Anna in Camprena, pałac Borgia (obecnie siedziba episkopatu) oraz znajdujący się na obrzeżach miasta XI wieczny kościół Pieve di Corsignano. W 1996 roku historyczne centrum Pienzy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W Pienzy w praktycznie każdym sklepie kupić można ser pecorino, produkowany z mleka owiec pasących się w pobliskiej dolinie Val d'Orcia., której zioła, jak mięta czy oset, dodają owczemu mleku słodyczy, aromatu i pikantnej nuty.

mail

Multimedia