Tuz Gölü

Turcja
Kraj: Turcja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Prowincja: Ankara
GPS: N: 38°49'60.00", E: 33°19'60.00"
Tuz Gölü - panorama

Tuz Gölü to słone jezioro w środkowej Turcji, położone w Anatolii. Jest to drugie co do wielkości jezioro w Turcji, którego powierzchnia wynosi (w zależności od pory roku) od 1600 do 2500 km². Latem praktycznie prawie w całości wysycha, a zimą charakterystyczna solna skorupa pokrywa się kilkunastocentymetrową warstwą wody. Przez miejscowych Tuz Gölü uchodzi za prawdziwy cud natury. Zimą kiedy sól topi się w wodach opadowych jezioro przybiera niebieską barwę, latem białą, a w maju, czerwcu i lipcu czerwoną. Ostatnią barwę zawdzięcza żyjącym w wodzie algom dunaliella salina. Jego średnie zasolenie wynosi średnio 33%, co czyni go bardziej zasolonym niż Morze Martwe którego średnie zasolenie to 28%. W pobliżu jednego z brzegów jeziora znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Soli. Maksymalna głębokość jeziora to około 5 metrów.

Ciekawostki

  • Każdego roku z jeziora czerpie się około 300 tysięczy ton soli spożywczej, co daje około 60% rocznej produkcji soli w Turcji;
  • Słowo tuz po turecku oznacza sól;
  • Tuz Gölü jest jednym z największych słonych jezior na świecie.

Czy wiesz że?
W Turcji mieszka około 13 milionów Kurdów, którzy Zamieszkują głównie południowo-wschodnie rejony kraju. Po konflikcie jaki miał miejsce w 1999 roku (aresztowanie i skazanie na karę śmierci lidera Partii Pracujących Kurdystanu) większość z nich walczy dziś nie tyle o niepodległość, co o uznanie praw do używania odrębnego języka i reprezentacji w tureckim parlamencie.
Reklama
Polub nas