Tuz Gölü

Turcja
Kraj: Turcja
Kontynent: Europa
Kategoria: Ciekawe miejsca
Prowincja: Ankara
GPS: N: 38°49'60.00", E: 33°19'60.00"
Tuz Gölü - panorama

Tuz Gölü to słone jezioro w środkowej Turcji, położone w Anatolii. Jest to drugie co do wielkości jezioro w Turcji, którego powierzchnia wynosi (w zależności od pory roku) od 1600 do 2500 km². Latem praktycznie prawie w całości wysycha, a zimą charakterystyczna solna skorupa pokrywa się kilkunastocentymetrową warstwą wody. Przez miejscowych Tuz Gölü uchodzi za prawdziwy cud natury. Zimą kiedy sól topi się w wodach opadowych jezioro przybiera niebieską barwę, latem białą, a w maju, czerwcu i lipcu czerwoną. Ostatnią barwę zawdzięcza żyjącym w wodzie algom dunaliella salina. Jego średnie zasolenie wynosi średnio 33%, co czyni go bardziej zasolonym niż Morze Martwe którego średnie zasolenie to 28%. W pobliżu jednego z brzegów jeziora znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Soli. Maksymalna głębokość jeziora to około 5 metrów.

Ciekawostki

  • Każdego roku z jeziora czerpie się około 300 tysięczy ton soli spożywczej, co daje około 60% rocznej produkcji soli w Turcji;
  • Słowo tuz po turecku oznacza sól;
  • Tuz Gölü jest jednym z największych słonych jezior na świecie.

Czy wiesz że?
Będąc w Turcji w większości budynków użyteczności publicznej (muzea, hotele czy pensjonaty) napotkać można na suficie charakterystyczną czarną strzałkę. Wskazuje ona zawsze kierunek Mekki - święte miasto islamu, znajdujące się w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. To właśnie w tę stronę muszą mieć skierowaną twarz muzułmanie w czasie swojej codziennej modlitwy.
Reklama
Polub nas