Paralimni (Παραλίμνι)

Cypr
Kraj: Cypr
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Dystrynkt: Famagusta
GPS: N: 35°2'19.19", E: 33°59'10.46"
Paralimni - panorama

Paralimni to miasto na Cyprze, położone na południowo-wschodnim krańcu wyspy, kilka kilometrów od wybrzeża. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa paralimni oznaczającego w wolnym tłumaczeniu "nad jeziorem". Niegdyś miasto znajdowało się nad brzegiem płytkiego jeziora, które obecnie okresowo wysycha. Jeszcze około 50 lat temu znajdowała się tu niewielka wioska (będąca wówczas pod okupacją turecką), która bardzo szybko przeistoczyła się w atrakcyjny śródziemnomorski kurort. Dziś miasteczko bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów z myślą o których otwarto tu wiele nowoczesnych pubów czy barów, a także przygotowano dla nich bogatą ofertę noclegową.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Paralimni są usytuowane obok siebie dwa kościoły pod wezwaniem św. Grzegorza. W mieście znajduje się także ciekawy kościół św. Demetriusza oraz kościół św. Barbary. Innym ważnym zabytkiem jest usytuowany poza miastem (przy drodze prowadzącej do Protaras) kościół proroka Eliasza. Do tej położonej na malowniczym wzgórzu śnieżnobiałej świątyni prowadzi 170 stopni. W jego pobliżu znajduje się "drzewo życzeń na którym zawieszone są listy pielgrzymów do Boga.W pobliżu Paralimni znajduje się chętnie odwiedzany przez turystów Przylądek Kawo Greko.

Ciekawostki

  • Okolice Jeziora Parliamini stanowią siedlisko będącego pod ścisłą ochroną cypryjskiego zaskrońca.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 36 roku p.n.e. Cypr zostały podarowany w prezencie dla słynnej egipskiej królowej Kleopatry od zakochanego w niej Marka Antoniusza. Niewiele też brakowało, aby wyspa dostała się we władanie polskiej królewny. W XV wieku szansę objęcia cypryjskiego tronu miała córka Jagiełły - Jadwiga. O jej rękę bowiem starał się królujący na Cyprze - Joannis Luzyniański. Niestety, poseł z darami od niego przyjechał zbyt późno, ponieważ Jadwiga zmarła na gruźlicę (choć zdaniem niektórych została otruta).
Reklama
Polub nas