Akwileja (Aquileia)

Włochy     UNESCO
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Friuli-Wenecja Julijska
Populacja: 3 330
Powierzchnia: 36 km²
GPS: N: 45°46'11.10", E: 13°22'12.62"
Akwileja
Akwileja - panorama

Akwileja to miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone obecnie (w skutek zamulenia) około 10 km od od brzegu Morza Adriatyckiego. Założone zostało przez Rzymian na przełomie 181 i 180 roku p.n.e. jako forteca strzegąca północno-wschodnich granic Cesarstwa. Bardzo szubko niewielka osada rozrosła się w znaczący port oraz ośrodek handlowy, który bogacił się na handlu złotem wydobywanym niedaleko obecnego Klagenfurtu. W 10 roku p.n.e. w Akwilei cesarz August podejmował tu króla Judei, Heralda Wielkiego. Wtedy to miasto stanowiło czwarty do wielkości (po Rzymie, Mediolanie i Kapui) ośrodek ówczesnej Italii. Po upadku Cesarstwa Akwileja była wielokrotnie najeżdżana i łupiona przez Hunów i Longobardów. Jeden z takich najazdów spowodował, że większość mieszkańców zdecydowała się na ucieczkę na pobliskie laguny zakładając tam m.in. Wenecję czuy Grado. Samo miasto jednak przetrwało i w kolejnych wiekach stanowiło znaczący ośrodek miejski i kulturalny regionu. W połowie XV wieku Akwileja dostała się pod panowanie Wenecji, pod rządami której pozostawała aż do jej upadku w XVI wieku. W późniejszym czasie miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. Austriacy i Francuzi. Ostatecznie po 1919 roku Akwileja wraz z całym regionem znalazła się w granicach Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Akwilei jest usytuowana w zachodniej części miasta okazała Bazylika Matki Bożej Wniebowziętej (Basilica di Santa Maria Assunta). Pierwotna świątynia wzniesiona została tu już w pierwszej połowie VI wieku n.e. przez biskupa Teodora. Swego czasu była to jedna z pierwszych chrześcijańskich świątyń wybudowanych po zniesieniu prześladowań chrześcijan. Budowla ta jednak nie przetrwała najazdów barbarzyńców i została zniszczona. Kolejny kościół wzniesiony został dopiero po odzyskaniu przez miasto świetności w pierwszej połowie XI wieku. Niestety i ta budowla nie przetrwała bowiem zniszczona została przez trzęsienie ziemi jakie nawiedziło okoliczne tereny w 1348 roku. Świątynię odbudowano w stylu gotyckim, a w czasie rządów Wenecjan ozdobioną ją renesansowymi detalami. Jednak tym co stanowi najcenniejszy element bazyliki jest odkryta na początku XX wieku wczesnośredniowieczna mozaika o powierzchni 760 m². Stanowi ona najstarszy z elementów kościoła i wykonana jest z tysięcy płytek ceramicznych (mniejszych niż paznokieć u kciuka). Mimo, że ma ponad 1600 lat to jest bardzo dobrze zachowana i wypełnia nawę różnorodnością barw, wzorów i obrazów. Zwiedzając Akwileję warto także odwiedzić Muzeum Wczesnego Chrześcijaństwa pod gołym niebem z rzymską kolumnadą i mozaikami posadzkowymi oraz znajdujące się w Villa Cassia Faraone - Muzeum Archeologiczne. W mieście znajdują się także pozostałości dawnego rzymskiego portu rzecznego do których, od bazyliki, prowadzi obsadzona cyprysami Via Sacra. W 1998 oku zabytkowa strefa archeologiczna Akwilei wraz z Bazyliką Patriarchów zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • W pobliżu Akwilei (w miasteczku Concordia Sagittaria) urodził się rzymski kapłan, mnich i pisarz chrześcijański Rufin z Akwilei (345-411);
  • Okolice Akwilei już od czasów rzymskich słyną z win. Rozkoszowała się niegdyś nimi m.in. druga żona Oktawiana Augusta - Liwia Druzylla.

Zdjęcia [2]
Akwileja
Akwileja
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Polub nas