Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Muzea i Skanseny
Województwo: Pomorskie
Miejscowość: Będomin
Strona Internetowa: www.jozefwybicki.pl
GPS: N: 54°7'46.61", E: 18°7'11.65"
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - panorama

Będomin to niewielka miejscowość w północnej Polsce, położona na Kaszubach. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu usytuowane w XVIII wiecznym zabytkowym dworku szlacheckim Muzeum Hymnu Narodowego. To właśnie tutaj urodził się twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski, polski pisarz i polityk, Józef Wybicki (1747-1822). Latem 1797 roku przybył on do stacjonujących w Reggio Emilia we Włoszech legionów Jana Henryka Dąbrowskiego, gdzie napisał pieśń żołnierską, która po tragedii trzeciego rozbioru Polski w 1795 roku dała Polakom wiarę i nadzieję na odzyskanie wolności. W muzeum obejrzeć można m.in. licznie pamiątki po twórcy polskiego hymnu, a także wieku innych postaciach z jego epoki. Najcenniejszym elementem ekspozycji jest bogata kolekcja muzykaliów patriotycznych. Składają się na nie liczne śpiewniki, nuty i teksty polskich pieśni, pozytywki wygrywające "Mazurka Dąbrowskiego", stare płyty gramofonowe z patriotycznymi pieśniami a także kolekcje kart pocztowych z motywem Orła Białego. Ponadto zabytkowe e meble z epoki, XIX-wieczne obrazy i kilimy o tematyce patriotycznej, stara broń (szable i pistolety), biżuteria patriotyczna z okresu powstań narodowych, medale pamiątkowe, telegramy i karty pocztowe o charakterze patriotycznym oraz dzieła literackie i plastyczne inspirowane "Pieśnią Legionów Dąbrowskiego". Część ekspozycji poświęcona jest wpływowi "Mazurka Dąbrowskiego" na świadomość narodową Polaków. Dworek otoczony jest malowniczym parkiem krajobrazowym zachęcającym do spacerów. Je jego terenie natrafić można m.in. na 5-metrowy pomnik orła, którego skrzydła tworzą stare kosy.

Ciekawostki

  • Według Józefa Wybickiego jego ród miał wywodzić się od pochodzącego z Danii wojskowego Wybena, który w 1549 roku zaciągnął się na służbę u króla Zygmunta Augusta;
  • W Będominie, w pobliżu muzeum, rośnie okazały, blisko 400-letni dąb szypułkowy, zwany "Dębem Wybickiego". Drzewo ma 27 metrów wysokości, przy obwodzie pnia mierzącym 635 cm.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach osiemdziesiątych XX wieku w Stoczni Gdańskiej zbudowany został kadłub imponującej pięciomasztowej fregaty (pasażerski wycieczkowiec żaglowy) Royal Clipper. Jednostka ta ma przeszło 133 metry długości i 16 szerokości co czyni z niej największy żaglowiec na świecie. Obecnie stanowi on flagowy statek floty Star Clippers i pływa głównie po Morzu Karaibskim oraz Śródziemnym.
Polub nas