Vicenza

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wenecja Euganejska
Populacja: 106 069
GPS: N: 45°32'51.36", E: 11°32'49.71"
Vicenza
Vicenza - panorama
Vicenza to zabytkowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone nad rzeką Bacchiglione u podnóża Alp Weneckich (część Alp Wschodnich). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez Euganejczyków osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Vicetii ("zwycięstwo"). Korzystne położenie na ważnym szlaku handlowym wiodącym z Mediolanu do Akwilei spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W tym czasie wybudowano tu m.in. amfiteatr, akwedukt oraz trzy mosty. Wraz ze schyłkiem Cesarstwa miasto było wielokrotnie najeżdżane i łupione przez Herulów, Wandalów, Wizygotów i Hunów. W późniejszym czasie Vicenza dostała się pod panowanie Bizancjum i wcielone do egzarchatu Rawenny. W VI wieku miasto podbili Longobardowie i zajmowali aż do czasów podbojów Karola Wielkiego (747-814). Swój największy okres świetności Vicenza przeżywała w XVI wieku. Wtedy to w mieście aktywnie działał słynny włoski architekt Andrea di Pietro della Gondola, znany szerzej jako Andrea Palladio (1508-1580). Ten słynny artysta Urodził się w skromnej rodzinie w Padwie, a w późniejszym czasie przeniósł się do Vicenzy, gdzie prędko zasłynął jako kamieniarz. Z pomocą miejscowych mentorów i patronów, którzy dostrzegli jego geniusz, niebawem stał się najsłynniejszym architektem miasta. Przekształcił on miejski krajobraz Vicenzy wznosząc wiele nowych imponujących renesansowych budowli.
Po wojnach napoleońskich Vicenza została wcielona do Austrii, a w1866 stała się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Zwiedzanie
Serce Vicenzy stanowi plac Piazza dei Signori, który zdominowany jest przez monumentalną renesansową Bazylikę Palladiana (Basilica Palladiana). Budowla ta wzniesiona została w połowie XV wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie gruntownej przebudowy jaka przeprowadzona została wiek później według planów wybitnego włoskiego architekta Andrea Palladio (1508-1580). Wbrew nazwie nie jest to budowla religijna. jednym z jej elementów konstrukcyjnych jest wymyślona przez Palladia słynna lodżia z trzema dzielonymi oknami. Wynalazek ten obecnie znany jest jako okno palladiańskie. W sąsiedztwie bazyliki wznosi się niezwykle smukła 85 metrowa wieża Torre Bissara. Budowla ta wzniesiona została w XI wieku i po dziś dzień stanowi najwyższą kamienną konstrukcję miasta. Pozostałe ważne zabytki Vicenzy to m.in. XVI wieczny Teatro Olimpico (najstarszy zadaszony nowożytny teatr w Europie), wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku katedra (Duomo di Vicenz), gotycki kościół Santa Corona, renesansowa rezydencja zwana Villa Rotonda, XII wieczny kościół Santi Felice e Fortunato, renesansowy Palazzo Chiericati, usytuowane na malowniczym wzgórzu Sanktuarium Matki Bożej z Monte Berico oraz liczne gotyckie i renesansowe pałace miejskie. W 1994 roku zabytkowe centrum Vicenzy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- Vicenza jest ważnym włoskim centrum produkcji i handlu złotem. Tradycja złotnicza sięga tu XIV Wieku.
- W okolicach Vicenzy znajduje się wiele wilii wzniesionych według projektów Palladia i innych architektów (tzw. Wille Palladiańskie).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Włosi od dawien dawna odnoszą się krytycznie do władz swojego państwa. Popularne powiedzenie fatta la legge, trovato l'inganno (każdy przepis można obejść) stało się wręcz narodowym mottem.
Reklama
Polub nas