Vicenza to zabytkowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone nad rzeką Bacchiglione u podnóża Alp Weneckich (część Alp Wschodnich). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu założona przez Euganejczyków osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Vicetii ("zwycięstwo"). Korzystne położenie na ważnym szlaku handlowym wiodącym z Mediolanu do Akwilei spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W tym czasie wybudowano tu m.in. amfiteatr, akwedukt oraz trzy mosty. Wraz ze schyłkiem Cesarstwa miasto było wielokrotnie najeżdżane i łupione przez Herulów, Wandalów, Wizygotów i Hunów. W późniejszym czasie Vicenza dostała się pod panowanie Bizancjum i wcielone do egzarchatu Rawenny. W VI wieku miasto podbili Longobardowie i zajmowali aż do czasów podbojów Karola Wielkiego (747-814). Swój największy okres świetności Vicenza przeżywała w XVI wieku. Wtedy to w mieście aktywnie działał słynny włoski architekt Andrea di Pietro della Gondola, znany szerzej jako Andrea Palladio (1508-1580). Ten słynny artysta Urodził się w skromnej rodzinie w Padwie, a w późniejszym czasie przeniósł się do Vicenzy, gdzie prędko zasłynął jako kamieniarz. Z pomocą miejscowych mentorów i patronów, którzy dostrzegli jego geniusz, niebawem stał się najsłynniejszym architektem miasta. Przekształcił on miejski krajobraz Vicenzy wznosząc wiele nowych imponujących renesansowych budowli. Po wojnach napoleońskich Vicenza została wcielona do Austrii, a w1866 stała się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.
Zwiedzanie
Serce Vicenzy stanowi plac Piazza dei Signori, który zdominowany jest przez monumentalną renesansową Bazylikę Palladiana (Basilica Palladiana). Budowla ta wzniesiona została w połowie XV wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie gruntownej przebudowy jaka przeprowadzona została wiek później według planów wybitnego włoskiego architekta Andrea Palladio (1508-1580). Wbrew nazwie nie jest to budowla religijna. jednym z jej elementów konstrukcyjnych jest wymyślona przez Palladia słynna lodżia z trzema dzielonymi oknami. Wynalazek ten obecnie znany jest jako okno palladiańskie. W sąsiedztwie bazyliki wznosi się niezwykle smukła 85 metrowa wieża Torre Bissara. Budowla ta wzniesiona została w XI wieku i po dziś dzień stanowi najwyższą kamienną konstrukcję miasta. Pozostałe ważne zabytki Vicenzy to m.in. XVI wieczny Teatro Olimpico (najstarszy zadaszony nowożytny teatr w Europie), wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku katedra (Duomo di Vicenz), gotycki kościół Santa Corona, renesansowa rezydencja zwana Villa Rotonda, XII wieczny kościół Santi Felice e Fortunato, renesansowy Palazzo Chiericati, usytuowane na malowniczym wzgórzu Sanktuarium Matki Bożej z Monte Berico oraz liczne gotyckie i renesansowe pałace miejskie. W 1994 roku zabytkowe centrum Vicenzy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ciekawostki
- Vicenza jest ważnym włoskim centrum produkcji i handlu złotem. Tradycja złotnicza sięga tu XIV Wieku;
- W okolicach Vicenzy znajduje się wiele wilii wzniesionych według projektów Palladia i innych architektów (tzw. Wille Palladiańskie).