Erice

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Sycylia
GPS: N: 38°1'60.00", E: 12°31'60.00"
Erice
Erice - panorama

Erice to niewielkie miasto w południowych Włoszech, położone na północno-zachodnim krańcu Sycylii na szczycie malowniczego wzgórza. Jego początki sięgają V wieku p.n.e. kiedy to Elymowie (lud zamieszkujący zachodnią część Sycylii od epoki żelaza) założyli tu jedną ze swoich osad. W starożytności znane było pod nazwą Eryks. Nazwa pochodziła od mitologicznego Eryksa - syna Posejdona i Afrodyty, który władał ludem Elymów na Sycylii. W owym czasie Eryks był jednym z największych miast Sycylii. Pobliskie Trapani było wyłącznie portem handlowym i wojennym dla mieszkańców Erice. Z uwagi na strategiczne położenie miasto wielokrotnie najeżdżane było przez Greków i Kartagińczyków. Ostatecznie Eryks przypadł tym drugim, jednak już w III wieku p.n.e. Kartagińczycy stoczyli kolejną walkę o miasto tym z Rzymianami. Zniszczyli miasto, wyprowadziwszy wcześniej wszystkich jego mieszkańców, którzy przenieśli się do pobliskiego Trapani. Mimo to Rzymianie zajęli Eryks, odbudowali i rozbudowali miejscowe mury obronne. W owym czasie w mieście znajdowało się sanktuarium bogini miłości Wenus Erycyńskiej, do którego przybywali przybysze z całego Cesarstwa. Panował tu specyficzny rytuał "świętej prostytucji" (prostytutki zamieszkiwały świątynię). Niegdyś rybacy i żeglarze z portu w Trapani odprawiali tu zawsze pewien rytuał. Po zakończonym rejsie wspinali się po zboczu góry aby dostać się do świątyni Venus gdzie "odprawiali nabożeństwo dziękczynne" z kapłankami zamieszkującymi w świątynię. Po upadku Cesarstwa Erice kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. Bizantyjczycy, Arabowie i Normanowie. Podczas rządów tych ostatnich wzniesiony został okazały zamek (Castello dello Balio) w którego murach odnaleziono ruiny świątyni Wenus Erycyńskiej. Obecnie Erice to popularny ośrodek turystyczny z bardzo dobrze zachowaną starą zabytkową zabudową.

Zwiedzanie

Historyczne centrum Erice położone jest na szczycie Monte San Giuliano (Góra Świętego Juliana), na wysokości 751 metrów n.p.m. Jednym z najważniejszych zabytków Erice jest imponująca Katedra Królewska (Real Duomo). Świątynia wzniesiona została na początku XIV stulecia z polecenia Fryderyka II Aragońskiego. Na przestrzeni wieków katedra była wielokrotnie przebudowywana. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na okazałe marmurowe chrzcielnice, XV wieczną marmurową figurę Madonny oraz XVI wieczny ołtarz. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się wysoka dzwonnica, która niegdyś służyła jako wieża obserwacyjna podczas walk zwanych "nieszporami sycylijskimi". Pozostałe ważne zabytki Erice to m.in. wzniesiony w drugiej połowie XI stulecia kościół św. Juliana (San Giuliano), prowadząca do miasta wykuta w elimsko-punickim murze XII wieczna brama Trapani oraz zamek (Castello del Bailo) z murów którego rozpościera się przepiękna panorama pobliskiego Trapani. W mieście znajduje się także muzeum im. A. Cordici, którego zbiory obejmują archeologiczne wykopaliska od prehistorii po czasy rzymskie. Znajduje się tu m.in. głowa Afrodyty z V-IV wieku p.n.e., zbiór monet, kolekcja średniowiecznych płócien oraz marmurowa rzeźba Zwiastowanie, przypisywana Antonello Gaginiemu.

Ciekawostki

  • Do Erice dostać się można kolejką gondolową z pobliskiego Trapani.

Zdjęcia [10]
Erice
Miasta Connor· 386
Erice
Miasta Connor· 406
Erice
Miasta Connor· 391
Erice
Miasta Connor· 389
Erice
Miasta Connor· 398
Erice
Miasta Connor· 406
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas