Caltanissetta - panorama

Caltanissetta to miasto w południowych Włoszech, położone w malowniczej dolinie pośród wzgórz w samym sercu Sycylii. Założone zostało prawdopodobnie około 1000 roku p.n.e. przez Sykulów (jedno z trzech wielkich plemion zamieszkujących Sycylię w okresie przed kolonizacją fenicką i grecką). Do czasów obecnych w źródłach pisanych o miescie nie zachowały się żadne informacje z czasów greckich i rzymskich. Wiadomo natomiast, że kiedy osadę zajęli Arabowie, nadali jej nazwę Qal’at Nissa, co oznacza pałac w Nissie. Wtedy też rozpoczęta została budowa zamku, którego pozostałości zachowały się do dziś. Jakiś czas później twierdza została zdobyta i zajęta przez Normanów, którzy w jej murach założyli klasztor Jana Chrzciciela. W 1860 roku w rejonie Caltanissetta odkryte zostały złoża siarki co przyczyniło się do wielkiego boomu gospodarczego oraz rozwoju miasta.

Zwiedzanie

Serce Caltanissetty stanowi wytyczony na planie czworoboku rozległy (40 na 40 na 30 metrów) Plac Garibaldiego (Piazza Giuseppe Garibaldi). W jego pobliży na malowniczym wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Pietrarossa. Warownia wzniesiona została w XI wieku przez panujących wówczas na wyspie Arabów. Budowla usytuowana została w miejscu starszych umocnień. W późniejszym czasie zamek zajęty został przez Normanów a w 1567 roku w wyniku trzęsienia zemi został niemal całkowicie zniszczony. Z tej niegdyś imponującej twierdzy do czasów obecnych zachowały się jedynie dwie charakterystyczne wierze oraz rozległe ruiny. Kolejnym ważnym zabytkiem Caltanissetty jest okazała Katedra Santa Maria Nova. Świątynia wzniesiona została na przełomie XVI i XVII wieku. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na XVIII wieczne freski Guglielma Borremansa oraz obrazy Vinzenzo Roggeriego. Pozostałe ważne zabytki Caltanissetty to m.in. usytuowany przy Piazza Giuseppe Garibaldi kościół św. Sebastiana, kolegium jezuickie, XVII wieczny pałac Moncada, usytuowane na górze św. Juliana (San Giuliano) Pomnik Chrystusa Zbawiciela oraz założony z polecenia hrabiego Rogera I w XII stuleciu romański Kościół Świętego Ducha (Abbazia di Santo Spirito). W mieście znajduje się także niezwykle interesujące Regionalne Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Siarki.

Ciekawostki

  • Każdego roku w okresie Świąt Wielkanocnych w Wielki Piątek w Caltanissetta organizowana jest wielka, kolorowa procesja, wraz z wystawieniem wszystkich stacji krzyżowych.

mail