Gubbio

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Umbria
Populacja: 30 453
GPS: N: 43°21'6.36", E: 12°34'38.48"
Gubbio
Gubbio - panorama

Gubbio to miasto w środkowych Włoszech, położone na Wyżynie Umbryjskiej na stokach Monte Ingino. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich osad zwaną Iguvium. Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie łupione przez Gotów i Longobardów. Swój największy okres rozkwitu Gubbio przeżywało w okresie średniowiecza, kiedy to stało się niezależną komuną miejską. Pod koniec XIV wieki miasto jako księstwo dostało się pod panowanie hrabiów Montefeltro, a w 1508 roku stało się własnością członków arystokratycznego rodu Roveere. Pod ich rządami Gubbio pozostawało do połowy XVII wieku, kiedy to weszło w skład Państwa Kościelnego. Ostatecznie w 1860 roku miasto włączone zostało do Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Zwiedzanie

Większość zabudowy historycznego centrum miasta powstała z charakterystycznego ciemnego szarego kamienia, nadającemu Gubbio wręcz surowy wygląd. Przeważająca liczba domów, są to XIV i XV wieczne kamienice należące do ówczesnych bogatych kupców. Jednym z najbardziej znanych zabytków miasta jest usytuowany przy piazza Grand okazały Palazzo dei Consoli (dawna siedziba władz miasta). Rezydencja ta wzniesiona została w latach 1332-1349 według projektu włoskiego architekta Angela de Orvieto. Obecnie w murach pałacu mieści się niezwykle interesująca Galeria Miejska. Pozostałe ważne zabytki Gubbio to m.in. XIV wieczna katedra św. Mariana i Jakuba (Duomo di Gubbio), wybudowany w 1480 roku dla książąt Montefeltro renesansowy Pałac Dożów (Palazzo Ducale), XIII wieczny kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco), XIV wieczny Palazzo Pretorio oraz pozostałości wybudowanego w I wieku p.n.e. przez Rzymian amfiteatru (teatro romano).

Legenda

Z Gubbio związana jest legenda dotycząca świętego Franciszka z Asyżu. Głosi ona, że uchronił on miasto od okrutnego wilka napadającego na ludzi i pożerającego okoliczne zwierzęta, poprzez zawarcie z nim układu. W zamian za zaprzestanie niecnych działań, wilk miał być dożywotnio dokarmiany przez mieszkańców miasta. Pamiątką po tych wydarzeniach jest znajdujący się w sąsiedztwie kościoła św. Franciszka pomnik świętego trzymającego na kolanach wilka.

Zdjęcia [6]
Gubbio
Miasta Meluzyna· 738
Gubbio
Miasta Meluzyna· 842
Gubbio
Miasta Meluzyna· 886
Gubbio
Miasta Meluzyna· 823
Gubbio
Miasta Meluzyna· 839
Gubbio
Miasta Meluzyna· 761
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na Sycylii - Etna (3340 metry n.p.m.) jest najwyższym czynnym wulkanem Europy i najwyższą górą Włoch poza masywem alpejskim. Kratery oraz zbocza Etny w okresie zimowym bardzo chętnie są wykorzystywane przez narciarzy. Jeden ze starożytnych mitów opowiada, że jakoby we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, który został zamknięty tam przez Zeusa.
Polub nas