Uničov

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Ołomuniecki
GPS: N: 49°46'15.95", E: 17°7'16.53"
Uničov
Uničov - panorama

Uničov (Uniczow) to miasto we wschodnich Czechach, położone na Nizinie Hanáckiej na lewym brzegu rzeki Oskavy (lewy dopływ Morawy), około 22 km w kierunku północno-zachodnim od Ołomuńca. Założone zostało w pierwszej połowie XIII stulecia przez morawskiego margrabię Vladislava Jindřicha. Wtedy też rozpoczęta została budowa pierwszego kościoła. W 1223 roku Uničov otrzymał prawa miejsce a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi. Jednym z nich było prawo górnicze dzięki któremu miasto stało się ważnym ośrodkiem wydobywczym rud i metali szlachetnych. Jakiś czas później do miasta przyjechali niemieccy osadnicy, którzy mieli znaczący wpływ na jego rozwój. Sprawowali oni rządu do 1422 roku, kiedy to Uničov zajęty został przez husytów. W średniowieczy Uničov pozostawał jednym z siedmiu morawskich miast królewskich. Okres prosperity trwał aż do Bitwy na Białej Górze (1620 rok), kiedy to miasto utraciło na znaczeniu i ostatecznie po 1848 roku straciło status miasta królewskiego.

Uničov - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Uničova jest usytuowany w samym sercu miasta na rynku okazały budynek ratusza miejskiego (Radnice). Jego początki sięgają drugiej połowy XIV wieku, kiedy to wzniesiona pierwsza budowla spełniająca funkcje targowe. W kolejnych wiekach budynek był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. W XVII wieku do zachodniej strony ratusza dobudowano kaplicę, która dziś służy jako sala ceremonialna. Charakterystycznym elementem budowli jest wysoka, 45 metrowa wieża. Pozostałe ważne zabytki to m.in. gotycko-barokowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Kostel Nanebevzetí Panny Marie), barokowa Kolumna Maryjna, brama wodna, kościół Podniesienia Krzyża Świętego, fontanna z Neptunem, oraz pozostałości murów miejskich z dobrze zachowaną Bramą Medelską.

Zdjęcia [21]
Uničov
Miasta Gwiazdeczka· 847
Uničov
Miasta Gwiazdeczka· 854
Uničov
Miasta Gwiazdeczka· 846
Uničov
Miasta Gwiazdeczka· 824
Uničov
Miasta Gwiazdeczka· 854
Uničov
Miasta Gwiazdeczka· 814
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynny sympatyczny dzielny Wojak Szwejk stanowi jeden nieoficjalnych symboli Republiki Czeskiej. Jest to fikcyjna postać, którą stworzył czeski pisarz Jaroslav Hašek w swojej książce zatytułowanej Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Opowiada ona zabawne losy pochodzącego z Pragi sympatycznego sprzedawcy psów Józefa Szwejka wcielonego do armii Austro-Węgierskiej. Zabawne przygody Szwejka zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Książa ta przetłumaczona została na 57 języków.
Polub nas