Akureyri

Islandia
Kraj: Islandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
GPS: N: 65°40'60.00", W: 18°6'0.00"
Akureyri - panorama

Akureyri to miasto w północnej Islandii, położone nad fiordem Eyjafjörður, w otoczeniu niezwykle malowniczych granitowych gór dochodzących do 1500 m wysokości. Jest to druga co do wielkości (po Reykjaviku) miejscowość na wyspie, którą zamieszkuje przeszło 18 tysięcy osób. Zgodnie z tradycją założycielem i pierwszy osadnikiem Akureyri był irlandzko-norweski wiking Helgi Magri (zwany również Chudym). Gdy po raz pierwszy dopłynął do fiordu Eyjafjörður, zgodnie ze zwyczajem wikingów, rozkazał wrzucić drewniany słup do wody. Tam gdzie słup został wyrzucony na brzeg, postanowił wybudować farmę. Prawa miejskie a co za tym idzie liczne przywileje Akureyri otrzymało w 1862 roku. W 1912 roku w mieście założony został ogród botaniczny Lystigarðurinn, w którym, dzięki specyficznemu mikroklimatowi, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od koła podbiegunowego rosną rośliny z Nowej Zelandii, Hiszpanii czy Tanzanii, jak również typowe gatunki flory islandzkiej. Ponadto znajduje się tu kilka muzeów z których najciekawsze to m.in. Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Mattíasa Jochumssona (autora słów islandzkiego hymnu) czy Muzeum Międzynarodowej Organizacji Dobrych Templariuszy. Na uwagę zasługują także trzy zabytkowe kościoły: Lögmannshild z 1861 roku, katolicki z 1912 roku oraz protestancki Akureyrarkirkja z 1940 roku. Akureyri stanowi doskonałą bazę wypadową na pobliską wyspę Grimsey, jezioro Mývatn (czwarte do wielkości jezioro Islandii) czy wodospady Dettifoss i Goðafoss.

Ciekawostki

  • W Akureyri znajduje się największy browar na Islandii oraz drugi co do wielkości szpital na wyspie, który jest jednocześnie największym pracodawcą;
  • W mieście znajduje się jedna z dwóch w kraju skoczni narciarskich - Hlíðarfjall.

Zdjęcia [3]
Akureyri
Miasta Andrzej· 741
Akureyri
Miasta Andrzej· 744
Akureyri
Miasta Andrzej· 734
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język islandzki zaliczany jest do najstarszych obecnie używanych języków Europy. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale blisko 1000 letnie sagi wikingów .
Polub nas