Belluno

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wenecja Euganejska
GPS: N: 46°8'25.00", E: 12°13'0.00"
Belluno
Belluno - panorama
Belluno to miasto w północno-wschodnich Włoszech, położone w malowniczej dolinie u podnóża pasma górskiego Monte Schiara (w Dolomitach) nad rzeką Piawą. Założone została jeszcze w czasach starożytnych i nazwane belo-dunum, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "wspaniałe wzgórze". Strategiczne położenie spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W II wieku p.n.e. Belluno dostało się pod panowanie Rzymu, a po upadku Cesarstwa przejęli je Longobardowie, a w VIII wieku stało się częścią państwa Karolingów. Niespełna wiek później w mieście rozopoczęto budowę zamku, a także rozbudowano w znacznej mierze obwarowania miejskie. W późniejszym czasie Belluno przeszło na jakiś czas w ręce członków możnej rodziny Ghibellines, a w 1404 roku przyłączone zostało do Republiki Weneckiej. Pod ich rządami pozostawało aż do 1797 roku, kiedy to przejęli je Austriacy. Ostatecznie jednak po zjednoczeniu ziem włoskich w 1861 roku Belluno stało się częścią Królestwa Włoch. W pobliżu Belluno znajduje się popularny ośrodek narciarski Alpe del Navegal.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków Belluno jest imponująca bazylika katedralna św. Marcina (Basilica cattedrale di San Martino). W swoim obecnym kształcie budowla powstała na przełomie XVI i XVII wieku w miejscy starej wczesnochrześcijańskiej świątyni. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się wysoka barokowa dzwonnica, projektu mesyńskiego architekta Filippo Juvary. Pozostałe ważne zabytki Belluno to m.in. wzniesiony w 1190 roku z polecenia biskupa Gerardo de Taccoli Pałac Biskupi, pierwotnie gotycki i przebudowany później w stylu barokowym XIII wieczny kościół św. Piotra (chiesa di San Pietro), renesansowy kościół św. Rocha (chiesa di San Rocca) oraz wybudowany w latach 1409-1536 i reprezentujący styl weneckiego gotyku Pałac Rektorów (Palazzo dei Rettori).

Ciekawostki
- W 1765 roku w Belluno urodził się Bartolomeo Alberto Cappellari, przyszły papież Grzegorz XVI.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Reklama
Polub nas