Gelnhausen

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Hesja
GPS: N: 50°12'10.31", E: 9°11'25.39"
Gelnhausen
Gelnhausen - panorama

Gelnhausen to miasto w zachodnich Niemczech, położone na południowym krańcu Lasu Büdinger. Założone zostało przez cesarza Fryderyka I Barbarossę w roku 1170, który zjednoczył trzy znajdujące się tu osady, otoczył je murem i nadał im status wolnego miasta. Wkrótce potem rozpoczęta została budowa zamku oraz kościoła. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych prowadzących m.in. z Frankfurt nad Menem do Lipska spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Okres dynamicznego rozkwitu trwał do 1326 roku, kiedy Ludwik IV Bawarski oddał miasto w zastaw grafom Hanau. W 1435roku Gelnhausen zostało kupione przez elektora Palatynatu Reńskiego, Ludwika III Wittelsbacha. Ciężkie chwile miasto przeżywało w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), kiedy to zostało doszczętnie splądrowane i w konsekwencji opuszczone przez większość mieszkańców. W 1803 roku Gelnhausen stało się częścią Hesji-Kassel, a po wojnie siedmiotygodniowej zostało przyłączone do Królestwa Prus. Wtedy też miasto przeżywało swój kolejny okres rozkwitu stając się m.in. centrum niemieckiego przemysłu gumowego.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Gelnhausen jest usytuowany w samym sercu miasta okazały ewangelicki Kościół Mariacki (Marienkirche). Jego początki sięgają XII stulecia, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza romańska świątynia. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i przebudowywana. We wnętrzu katedry warto zwrócić uwagę na ołtarz główny, chrzcielnicę oraz organy. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. wybudowany na początku XIII wieku katolicki kościół św. Piotra (St. Peter), zbudowania w latach 1447-1478 w czasie wojen husyckich w celu ochrony miasta przed atakami Taborytów wieża Hexenturm (zwana także często wieżą czarownic), budynek dawnej synagogi (z cmentarzem żydowskim) oraz znajdujące się na obrzeżach miasta wzniesione na polecenie Fryderyka Barbarossy - Palatium (Kaiserpfalz). Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków cesarskich (Palatium) jakie spotkać można na terenie Niemiec.

Zdjęcia [16]
Gelnhausen
Miasta Antresolka· 679
Gelnhausen
Miasta Antresolka· 656
Gelnhausen
Miasta Antresolka· 686
Gelnhausen
Miasta Antresolka· 646
Gelnhausen
Miasta Antresolka· 665
Gelnhausen
Miasta Antresolka· 685
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pejoratywne określenie Niemców mianem "Szwaby" pochodzi od nazwy jednej z krain (Szwabia) wchodzących w skład tego kraju. W Polsce pojawiło się ono prawdopodobnie wraz z osadnikami, którzy przywędrowali niegdyś na tereny naszego kraju. Znacznie łatwiej wytłumaczyć jest pogardliwe określanie Niemców mianem "Szkop", które wywodzi się od dawnego polskiego słowa "skop" oznaczającego kastrowanego barana.
Polub nas