Volterra

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Toskania
Populacja: 11 267
GPS: N: 43°24'5.13", E: 10°51'40.00"
Volterra
Volterra - panorama

Volterra to miasto i zarazem znany ośrodek turystyczny w Toscanii, położony na malowniczym wzgórzu (555 metrów n.p.m. ) pomiędzy dolinami Val d'Era i Val di Cecina. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Etruskowie założyli tu jedną ze swoich osad i nazwali ją Velathri. W okresie od V do IV wieku p.n.e. miasto przeżywało swój największy okres świetności stając się członkiem ligi skupiającej 12 najpotężniejszych miast Etrurii (tzw. Liga Dwunastu). W III wieku p.n.e. Volterra dostała się pod panowanie Rzymian a pod koniec XIV wieku kontrolę nad miastem przejęli florentczycy. Do czasów obecnych w Volterrze zachowało się wiele zabytkowych budowli zarówno z czasów etruskich jak i rzymskich. Miasto posiada także bardzo dobrze zachowane mury obronne z dwiema bramami (Porta all'Arco i Porta Diana).

Volterra - Plan

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Volterry zaliczyć możemy m.in. XII wieczną romańską katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta), XIII wieczne baptysterium (Battistero di San Giovanni), wzniesiony w XIII wieku i będący najstarszym ratuszem w całej Toskanii - Palazzo dei Priori, ruiny rzymskiego teatru, Palazzo Minucci-Solaini z galerią sztuki oraz górująca nad miastem Twierdza Medyceuszy (obecnie miejskie więzienie). Volterra nazywana bywa także miastem z alabastru. Związane jest to z pobliskimi złożami tego surowca, który już od czasów starożytnych służył do tworzenia wielu zdobień architektonicznych miasta. Volterra znana jest też z książki amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer pod tytułem Księżyc w Nowiu, wg której w centrum miasta znajdowało się wielkie skupisko wampirów. Odwiedzając Volterrę warto także wybrać się do mieszczącego się w Palazzo Desideri Tangassi interesującego Muzeum Etruskie (Museo etrusco Guarnacci). Placówka założona została w 1761 roku przez Maria Guarnacci i szczyci się kolekcją przeszło sześciuset urn pogrzebowych wykonanych z alabastru i terakoty. Ponadto obejrzeć można także liczne przedmioty codziennego użytków z czasów rzymskich i etruskich w tym m.in. wotywną statuetkę Ombra della sera o oryginalnej, wydłużonej formie.

Ciekawostki

  • Włoski poeta (i pilot wojkowy z okresu I wojny światowej), Gabriele d'Annunzio, nazwał Volterrę "miastem wiatru i kamienia";
  • W Volterze urodził się święty Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej, 2. papież - Linus (Linus z Etrurii).

Zdjęcia [51]
Volterra
Miasta Atena· 648
Volterra
Miasta Atena· 626
Volterra
Miasta Atena· 688
Volterra
Miasta Atena· 624
Volterra
Miasta Atena· 606
Volterra
Miasta Atena· 621
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Mediolanie znajduje się jedna z najpiękniejszych katedr Europy. Z zewnątrz zdobi ją około 3 tysiące figur i 135 marmurowych wieżyczek.
Reklama
Polub nas