Volterra

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Toskania
Populacja: 11 267
GPS: N: 43°24'5.13", E: 10°51'40.00"
Volterra
Volterra - panorama

Volterra to miasto i zarazem znany ośrodek turystyczny w Toscanii, położony na malowniczym wzgórzu (555 metrów n.p.m. ) pomiędzy dolinami Val d'Era i Val di Cecina. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Etruskowie założyli tu jedną ze swoich osad i nazwali ją Velathri. W okresie od V do IV wieku p.n.e. miasto przeżywało swój największy okres świetności stając się członkiem ligi skupiającej 12 najpotężniejszych miast Etrurii (tzw. Liga Dwunastu). W III wieku p.n.e. Volterra dostała się pod panowanie Rzymian a pod koniec XIV wieku kontrolę nad miastem przejęli florentczycy. Do czasów obecnych w Volterrze zachowało się wiele zabytkowych budowli zarówno z czasów etruskich jak i rzymskich. Miasto posiada także bardzo dobrze zachowane mury obronne z dwiema bramami (Porta all'Arco i Porta Diana).

Volterra - Plan

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Volterry zaliczyć możemy m.in. XII wieczną romańską katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta), XIII wieczne baptysterium (Battistero di San Giovanni), wzniesiony w XIII wieku i będący najstarszym ratuszem w całej Toskanii - Palazzo dei Priori, ruiny rzymskiego teatru, Palazzo Minucci-Solaini z galerią sztuki oraz górująca nad miastem Twierdza Medyceuszy (obecnie miejskie więzienie). Volterra nazywana bywa także miastem z alabastru. Związane jest to z pobliskimi złożami tego surowca, który już od czasów starożytnych służył do tworzenia wielu zdobień architektonicznych miasta. Volterra znana jest też z książki amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer pod tytułem Księżyc w Nowiu, wg której w centrum miasta znajdowało się wielkie skupisko wampirów. Odwiedzając Volterrę warto także wybrać się do mieszczącego się w Palazzo Desideri Tangassi interesującego Muzeum Etruskie (Museo etrusco Guarnacci). Placówka założona została w 1761 roku przez Maria Guarnacci i szczyci się kolekcją przeszło sześciuset urn pogrzebowych wykonanych z alabastru i terakoty. Ponadto obejrzeć można także liczne przedmioty codziennego użytków z czasów rzymskich i etruskich w tym m.in. wotywną statuetkę Ombra della sera o oryginalnej, wydłużonej formie.

Ciekawostki

  • Włoski poeta (i pilot wojkowy z okresu I wojny światowej), Gabriele d'Annunzio, nazwał Volterrę "miastem wiatru i kamienia";
  • W Volterze urodził się święty Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej, 2. papież - Linus (Linus z Etrurii).

Zdjęcia [51]
Volterra
Miasta Atena· 838
Volterra
Miasta Atena· 814
Volterra
Miasta Atena· 910
Volterra
Miasta Atena· 814
Volterra
Miasta Atena· 801
Volterra
Miasta Atena· 820
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Język włoski to nie tylko słowa, ale także i kilkaset gestów. Żywa gestykulacja stanowi potężne narzędzie w zakresie porozumiewania się między ludźmi. We Włoszech język ciała jest tak samo ważny jak komunikacja werbalna. Stanowi on niezastąpioną pomoc w przekazywaniu podczas rozmowy emocji. Odwiedzając półwysep Apeniński nie należy więc ekspresyjnej gestykulacji czy mimiki twarzy miejscowej ludności traktować jako zwykłego wymachiwania rękami czy grymaszenia. Przykładem najczęściej spotykanego gestu jest zetknięcie kciuka z palcem wskazującym, oznaczające pełne zadowolenie.
Polub nas